Котеска за Георгиевски: Словенците од 19 век да ги викате Германци – сите пишувале на германски

Професорката Јасна Котеска од Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ со неколку објави на Твитер се пресмета со тезите според кои тоа што македонските ...
| | веќе видена | слични

Во романот „Тегобност“ (во некои варијанти „Мачнина“), Сартр ја опиша егзистенцијалистичката празнина пред битието: онаа ЧУВСТВЕНА свест дека бесмислата, а не ...
| | веќе видена | слични

Филип Клетников Недоследности и незадоволство ќе ја пратат секоја годишна програма, најмногу затоа што средствата се мали во однос на интересот. Но тоа не смее ...
| | веќе видена | слични

На 10 април 1898 година, умре еден јазик на планетата: далматскиот. Не далматинскиот, зашто тоа е словенско наречје. Станува збор за романски јазик, потомок на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бележиме тренд на намалување на новозаразените пациенти со ковид-19, а има и значително празнење на болниците, рече министерот за здравство Венко Филипче на ...
сите 275 | | | веќе видена

Стефан Мишовски е студент на Медицинскиот факултет во Штип. Тој е еден од 80-те волонтери од универзитетот „Гоце Делчев“ кои освен на пунктот во Штип помагаат ...
сите 364 | | | веќе видена

И во петтата ноќ од воениот конфликт Израел - Хамас црн биланс на жртви. Израелските борбени авиони и на шестиот ден - рано утрово повторно ја нападнаа Газа, а ...
сите 541 | | | веќе видена

Последните вооружени престрелки низ Скопје се резултат на рачсистување на повеќегодишните несредени односи помеѓу наркомафијата, оценува поранешниот началник ...
сите 85 | | | веќе видена

Шефот на државата, Стево Пендаровски не го потпиша указот за прогласување на законот за утврдување правен статус на бесправо изградени објекти. Пендаровски ...
сите 208 | | | веќе видена

Актерката Амернис Нокишиќи -Јовановска, објави видео на Инстаграм ден по Рамазан Бајрам во кое додека таа е на фризер, двајцата вработни во фризерницата и ја ...
сите 124 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Котеска за Георгиевски: Словенците од 19 век да ги викате Германци – сите пишувале на германски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: