НБ: Финансискиот систем лани успешно одговори на корона-кризата

7 копии

Народната банка постојано работи на усвојување на најдобрите практики и стандарди што сѐ повеќе ја приближуваат до европскиот систем на централни банки. Оваа ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка вчера на седница одлучи основната каматната стапка да се намали за дополнителни 0,25 процентни ...
| | веќе видена | слични

Последното намалување на 1,5 отсто беше направено во мај минатата година, а во текот на 2020 година каматата беше намалена три пати – во јануари од 2,25 отсто ...
| | веќе видена | слични
4 копии

На 9 март 2021 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка, на којашто беа разгледани движењата на ...
| | веќе видена | слични

Како што соопштуваат од Народната банка одлуката за понатамошно монетарно олабавување се носи во услови на стабилни движења на девизниот пазар и умерена ...
| | веќе видена | слични

Народната банка ја намали основната каматна стапка, до ниво од 1,25 отсто, со цел да и помогне да закрепне на домашната економија. Основната камата е репер врз ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Неоспорлив доказ за силна, неселективна и бескомпромисна борба против организираниот криминал и корупција се последните полициски акции за разбивање на ...
сите 309 | | | веќе видена

„Некој му се заканувал на Христијан Мицкоски, но и на Александар Николовски затоа што ја извадиле аферата „Двојник“ со лажните пасоши. Значи дали некој ќе ...
сите 50 | | | веќе видена

Инспекциските служби од 29 март од 4 април спровеле вкупно 5.236 надзори и контроли. Само пазарните инспектори извршиле над 4.500 контроли и надзори при што ...
сите 226 | | | веќе видена

Принцот Хари допатувал во текот на ноќта меѓу неделата и понеделникот од Лос Анџелес во Лондон за да присуствува на погребот на неговиот дедо, војводата од ...
сите 187 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НБ: Финансискиот систем лани успешно одговори на корона-кризата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: