Македонската берза се приклучи кон иницијативата „Заѕвони за родова еднаквост“

Македонската берза се приклучи кон глобалната иницијатива „Заѕвони за родова еднаквост“ („Ring the Bell for Gender Equality“) со што првпат годинава влезе во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Фондацијата „Фридрих Еберт“ спроведе сеопфатно национално истражување и ја издаде Студијата за жените во Република Северна Македонија 2020/2021 со цел да ја ...
| | веќе видена | слични

Жените во Северна Македонија недоволно се грижат за своето здравје, ама се загрижени за загадувањето на воздухот. Мал процент од нив изјавуваат дека имало обид ...
| | веќе видена | слични

Укажувањата на експертите се дека со поголема вклученост на женската популација во редовните работни процеси ќе се подобрат и перформансите на севкупната ...
| | веќе видена | слични

Иако знаеме дека образованието е една од најважните врски во постигнувањето на родова еднаквост, а нормите во Европа и во нашата земја го гарантираат правото ...
| | веќе видена | слични

Пораките од 8 Март не смее да се заборават. Борбата за родова еднаквост и санкционирање на дискриминацијата и насилството трае секој ден. Тоа е наша заедничка ...
| | веќе видена | слични

Во Годишниот извештај за индексот на родова еднаквост во финансиските институции, којшто вчера го објави британскиот тинк-тенк ОМФИФ, е објавено специјално ...
| | веќе видена | слични

Потенцијалот на женското лидерство треба да се искористи не само сега кога се соочуваме со пандемијата, туку воопшто, секојдневно, инаку гласот, мислењата, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Неоспорлив доказ за силна, неселективна и бескомпромисна борба против организираниот криминал и корупција се последните полициски акции за разбивање на ...
сите 297 | | | веќе видена

Свесни за недостигот на искрена желба за брзо решение, но и за критичниот момент во кој што се наоѓаат Македонија, граѓаните и стопанството, ќе ги повлечеме ...
сите 162 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче објави дека во измените на Законот за здравствена заштита предлагаат дијагонстицирање и лекување на ковид пациенти во ...
сите 104 | | | веќе видена

„Некој му се заканувал на Христијан Мицкоски, но и на Александар Николовски затоа што ја извадиле аферата „Двојник“ со лажните пасоши. Значи дали некој ќе ...
сите 50 | | | веќе видена

Инспекциските служби од 29 март од 4 април спровеле вкупно 5.236 надзори и контроли. Само пазарните инспектори извршиле над 4.500 контроли и надзори при што ...
сите 280 | | | веќе видена

Почитувани граѓани на Република Македонија од исламска вероисповед дозволете ми од мое лично име и од име на членовите на ВМРО-ДПМНЕ да Ви го честитам ...
сите 102 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, во вчерашното гостување на Телма кажа дека доколку нема правни механизми и опции, одобрението за градба за ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонската берза се приклучи кон иницијативата „Заѕвони за родова еднаквост“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: