Општина Охрид во просек собира над 1 милион евра од данок на имот годишно


Србија започнува со примена на со децении најавуваниот Закон за утврдување на потекло на имот и посебни даноци. На удар се сите оние кои во рок од три години ...
| | веќе видена | слични

Општините ако сакаат утре да излезат и дел од нив земаат кредит од странство, за кои што како гарант се јавува државата, мораат да покажат дека располагаат на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Со дигитализацијата и имплементирање на системот на е-даноци, нема да има општини во кои ќе има човечки фактор и ќе зависи од тоа дали има одделение, дали ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Недозволиво е една општина да не ги собира даноците од граѓаните, како што е тоа примерот со Арачиново. Овие приходи се важни за развојот на општината, која ...
| | веќе видена | слични

Во врска со наводите изнесени на прес конференцијата одржана денес (10.03.2021 година) од страна на господин Цветан Трипуновски, Царинската управа ве известува ...
| | веќе видена | слични
2 копии
повеќе

Останато

На 09.04.2021 околу 06.00 часот, на излезот од Градско, полициски службеници од Регионален центар Југ - Полициска станица за граничен надзор Михајлово во ...
сите 298 | | | веќе видена

Аферата „Мафија“ покажува инволвираност на луѓе од власта на Заев и најтесна соработка со криминалци, нарко - босови и мафијаши. Скандалозно е што Заев вели ...
сите 438 | | | веќе видена

Човек почина заради нереагирање на институциите, а тие и два дена после тоа се уште си ја префрлаат одговорноста едни кај други, како денот кога требаше да му ...
сите 100 | | | веќе видена

Медиумите не се слободни, порача вчеравечер претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во „Заспиј ако можеш” на Алфа. Тој повика народот да не преќутува ...
сите 93 | | | веќе видена

Откако премиерот Зоран Заев вечерва во интервју на Канал 5 изјави дека и екс премиерот Никола Груевски со хеликоптер одел во Грција приватно, но сите молчеле, ...
сите 55 | | | веќе видена

Килијан Мбапе ги одбива огромните понуди од ПСЖ за нов договор, негова желба е да го облече белиот дрес на Реал Мадрид. Франција Иако Леонардо најави дека ...
сите 150 | | | веќе видена

Стотина лица починаа за само два дена. Стотина семејства се завиени во црно. Сето ова немаше да се случи доколку власта предводена од Заев и Филипче имаше ...
сите 260 | | | веќе видена

Треба ли граѓаните да испитуваат антитела пред да одат се вакцинираат? Треба ли да се вакцинираат ако имаат создадено антитела? Може ли државата да стави ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Општина Охрид во просек собира над 1 милион евра од данок на имот годишно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: