Георгиевски: Гоце Делчев пишувал на бугарски јазик, тоа во Македониjа е тајна


Гоце Делчев пишувал писма на официјален бугарски јазик. Тогаш секој знаел да пишува бугарски, а тоа во Македонија е тајна. Никаде не е напишано, никаде не е ...
| | веќе видена | слични

На Бугарската национална телевизија (БНТ) деновиве беше нападнат покојниот македонски историчар Бранко Панов, кој со својата научна работа има урнато безброј ...
| | веќе видена | слични

Бугарската државна пропаганда дозволила на националната телевизија да се напаѓа македонскиот покоен историчар Бранко Панов кој со својата научна работа урнал ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бугарскиот историчар и редовен професор на Софискиот Универзитет, Христо Матанов, во емисијата на Бугарската национална телевизија (БНТ) „Денот почнува“ oд ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бележиме тренд на намалување на новозаразените пациенти со ковид-19, а има и значително празнење на болниците, рече министерот за здравство Венко Филипче на ...
сите 268 | | | веќе видена

Бугарија останува останува отворена за отворен дијалог и соработка со Република Македонија, но сите состаноци мора да се одржат под одредени услови, се ...
сите 491 | | | веќе видена

Последните вооружени престрелки низ Скопје се резултат на рачсистување на повеќегодишните несредени односи помеѓу наркомафијата, оценува поранешниот началник ...
сите 85 | | | веќе видена

Израелската армија уништи објект на военото разузнавње на Хамас во Газа, од појасот Газа ракети кон градот Бер Шева. Палестинските радикали утрово продолжија ...
сите 386 | | | веќе видена

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 329 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По ...
сите 469 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Георгиевски: Гоце Делчев пишувал на бугарски јазик, тоа во Македониjа е тајна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: