Во Арачиново нема даночни обврзници, Центар и Карпош со најголема наплата на данок на имот


Сите општини заедно, просечно годишно наплатуваат по 1,3 милијарди денари, односно 21 милион евра за данок на имот од граѓаните и од фирмите. Просечната ...
| | веќе видена | слични

Србија започнува со примена на со децении најавуваниот Закон за утврдување на потекло на имот и посебни даноци. На удар се сите оние кои во рок од три години ...
| | веќе видена | слични

Општините ако сакаат утре да излезат и дел од нив земаат кредит од странство, за кои што како гарант се јавува државата, мораат да покажат дека располагаат на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Со дигитализацијата и имплементирање на системот на е-даноци, нема да има општини во кои ќе има човечки фактор и ќе зависи од тоа дали има одделение, дали ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Недозволиво е една општина да не ги собира даноците од граѓаните, како што е тоа примерот со Арачиново. Овие приходи се важни за развојот на општината, која ...
| | веќе видена | слични

Во врска со наводите изнесени на прес конференцијата одржана денес (10.03.2021 година) од страна на господин Цветан Трипуновски, Царинската управа ве известува ...
| | веќе видена | слични
2 копии
повеќе

Останато

Екс шефот на УБК Сашо Мијалков го чекаат 20 години затвор по изречените пресуди за двата предмети „Таргет-Тврдина“ и „Трезор“, но обвинет и осомничен е уште во ...
сите 134 | | | веќе видена

Врз основа на јавните информации изнесени во јавноста после преговорите помеѓу Премиерот Зоран Заев и претседателите на опозициските албански политички партии, ...
сите 196 | | | веќе видена

Откако неговото име се поврза со тендери, набавка на софтвери кои не се уботребуваат, непријавен имот, но и ангажирање на блиски луѓе, како во Владата така и ...
сите 207 | | | веќе видена

По спроведена претходна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе Обвинителен предлог против 11 лица во врска со злоупотреби извршени при ...
сите 333 | | | веќе видена

1.000 паркинг места, 6.520 метри квадратни зелени површини, максимална планирана катност П плус 22 ката, површина на градба согласно идејниот проект е 9, 165 ...
сите 181 | | | веќе видена

Откако ќе се изгласа Законот за здравствена заштита со измените и дополнувањата, пациентите во приватните болници кои се лекуваат од Ковид – 19, ако е ...
сите 152 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Арачиново нема даночни обврзници, Центар и Карпош со најголема наплата на данок на имот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: