Георгиевски откако изјави дека македонскиот јазик не постоел до 1945: Јас не сум ништо друго освен Македонец

2 копии

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, ...
| | веќе видена | слични

Сер Љубчо Георгиевски, ние етничките Македонци кои сме родени, живееме и работиме во Пиринскиот дел од Македонија, сме напишале и печателе во печаниците во ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот активист Атанас Кирјаков-Војводата од Благоевград му реплицира на бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов, кој ги повика ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Она што се случува меѓу Бугарија и РС Македонија не е обичен културно-историски спор. Доказ за тоа е притисокот врз граѓаните на Република Северна Македонија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерството за надворешни работи на Бугарија добило сигнал од организаторот на граѓанската иницијатива „Испрати бугарска книга во Република Северна ...
| | веќе видена | слични

Културниот центар „Иван Михајлов“ од Битола испрати отворено писмо до македонскиот претседател Стево Пендаровски во кое го прашува кога властите во Скопје „ќе ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот активист од Благоевград, Атанас Кирјаков-Војводата, му реплицира на поранешниот бугарски министер за надворешни работи и кандидат на ГЕРБ-СДС за ...
| | веќе видена | слични

Даниел Митов, поранешен министер за надворешни работи на Бугарија и кандидат за пратеник на претстојните избори од коалицијата ГЕРБ-СДС, ѝ испорача нови барања ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Гоце Делчев пишувал писма на официјален бугарски јазик. Тогаш секој знаел да пишува бугарски, а тоа во Македонија е тајна. Никаде не е напишано, никаде не е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Иднината на Европа без автентичното место на Западен Балкан, е бесмислено. Крајно време е Европската Унија да го исполни сопственото ветување за почеток на ...
сите 609 | | | веќе видена

Како коленичење, ја оцени во видео колумна бугарскиот медиум 24 Часа посетата на премиерот Зоран Заев на Софија и обидот да се најде решение за блокадата на ...
сите 529 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ продолжува да покажува на дело дека е партија која не се менува, партија која нема намера ниту пак планира некогаш да се ослободи од насилничката, ...
сите 343 | | | веќе видена

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.074 тестирања, а регистрирани ...
сите 353 | | | веќе видена

Во октомври е закажан нов состанок на мешовитата македонско - бугарска комисија за историски прашања на која историчарите повторно ќе се обидат да најдат ...
сите 77 | | | веќе видена

Горан Пандев вчера го постигна првиот гол на Македонија на Европските првенства, а во исто време стана вториот највозрасен стрелец во историјата што некогаш се ...
сите 226 | | | веќе видена

Власта на Заев со лопата го краде буџетот, а потоа со лажичка ги манипулира граѓаните. Откако го осиромашија народот со покачување на цената на струјата ...
сите 235 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Георгиевски откако изјави дека македонскиот јазик не постоел до 1945: Јас не сум ништо друго освен Македонец

Од:
До кого (е-маил):
Порака: