Георгиевски се поистоветува со ставот на Бугарија: Македонскиот јазик не постоел до 1945, сите илинденци пишувале и говореле на бугарски

„Во времето на Османлиската Империја, во сите организации кои постоеле и македонски револуционерни и нереволуционерни, граѓански и црковни официјален јазик за ...
| | веќе видена | слични

Сер Љубчо Георгиевски, ние етничките Македонци кои сме родени, живееме и работиме во Пиринскиот дел од Македонија, сме напишале и печателе во печаниците во ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот активист Атанас Кирјаков-Војводата од Благоевград му реплицира на бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов, кој ги повика ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Она што се случува меѓу Бугарија и РС Македонија не е обичен културно-историски спор. Доказ за тоа е притисокот врз граѓаните на Република Северна Македонија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерството за надворешни работи на Бугарија добило сигнал од организаторот на граѓанската иницијатива „Испрати бугарска книга во Република Северна ...
| | веќе видена | слични

Културниот центар „Иван Михајлов“ од Битола испрати отворено писмо до македонскиот претседател Стево Пендаровски во кое го прашува кога властите во Скопје „ќе ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот активист од Благоевград, Атанас Кирјаков-Војводата, му реплицира на поранешниот бугарски министер за надворешни работи и кандидат на ГЕРБ-СДС за ...
| | веќе видена | слични

Даниел Митов, поранешен министер за надворешни работи на Бугарија и кандидат за пратеник на претстојните избори од коалицијата ГЕРБ-СДС, ѝ испорача нови барања ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Гоце Делчев пишувал писма на официјален бугарски јазик. Тогаш секој знаел да пишува бугарски, а тоа во Македонија е тајна. Никаде не е напишано, никаде не е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Владата оценуваат дека по вчерашното усвојување на Законот за утврдување на правниот статус на бесправно изградените објекти во законодавниот дом, ќе се ...
сите 249 | | | веќе видена

ИМА БУРНИ РЕАКЦИИ ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА ДИВОГРАДБИ Петмина пратеници од помалите политички партии, кои му припаѓаат на владејачкото мнозинство, ја ...
сите 695 | | | веќе видена

По само два дена откако беше пуштен во употреба, од утрово не функционира страницата на дигиталното издание на толковниот речник. Неколку пати сервисот не се ...
сите 83 | | | веќе видена

Пацифичката држава Науру изрази задоволство од постигнатиот „светски рекорд“, бидејќи успеа да ја вакцинира целата своја возрасна популација, вкупно 7.392 ...
сите 150 | | | веќе видена

Во скопската населба Бутел 2 попладнево се случило убиство. Настанот се случил веднаш до ресторанот „Султан“, а голем број на полициски единици се излезени на ...
сите 27 | | | веќе видена

Адвокатот Дељо Кадиев по јавната седница за „Рекет“ во Апелација, кажа дека пресудата од Кривичниот суд треба да се укине, бидејќи има многу грешки и повреди ...
сите 225 | | | веќе видена

Шефот на државата Стево Пендаровски деновиве повторно ја актуелизираше темата за судењето на организаторите и насилниците кои упаднаа во Собранието на 27 април ...
сите 24 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Георгиевски се поистоветува со ставот на Бугарија: Македонскиот јазик не постоел до 1945, сите илинденци пишувале и говореле на бугарски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: