Колку чини мисијата на Perseverance на Марс


Целта на мисијата на Марс е да пронајде потенцијални знаци на антички микробиолошки живот. За оваа цел, НАСА испрати ровер наречен „Истрајност“, кој за прв пат ...
| | веќе видена | слични

Се очекува Perseverance да ја проучува површината на Марс најмалку две години, да ги проучи климата и геологијата и да собере примероци од карпи и почва. ...
| | веќе видена | слични
5 копии
повеќе

Останато

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска остварил средба со семејството на Верица, младата девојка што трагично го ...
сите 253 | | | веќе видена

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден се до започнување на издржување на казната затвор. На поранешниот помошник-министер во ...
сите 157 | | | веќе видена

За одржувањето на собраниската седница на која треба да бидат изгласани законите кои ќе го активираат петтиот сет мерки за помош на граѓаните и на компаниите ...
сите 192 | | | веќе видена

Одлуката за суспензија на деталните урбанистички планови лежи во рацете на советниците, односно, Советот на Општина Центар дециден е градоначалникот Саша ...
сите 215 | | | веќе видена

Кафулињата и рестораните да останат затворени, а полицисикиот час од 20 часот да продолжи да важи. Комисијата за заштита од заразни болести смета дека ...
сите 315 | | | веќе видена

Во вечерашното издание на дебатната емисија на ТВ Клан гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој зборуваше за политичката ситуација во ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Колку чини мисијата на Perseverance на Марс

Од:
До кого (е-маил):
Порака: