ДОНЕСЕН ЗАКОН КОЈ ГО ПРОМЕНУВА ИНТЕРНЕТОТ: За содржината ќе треба да се плати!

Австралискиот парламент усвои закон, кој ги обврзува големите компании, вклучувајќи ги Гугл и Фејсбук, да им плаќаат на медиумите за пренесување на нивната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Google развива посебен уред преполн со сензори и микрофони, благодарение на кој може да се изолираат индивидуални гласови од масата на луѓе, но исто така и кој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Гугл“ ветува дека наскоро ќе престане индивидуално да ги следи корисниците за реклами и нема да развива нов начин за вакво следење. Технолошкиот гигант е една ...
| | веќе видена | слични

Извршниот директор на Мајкрософт, Сатја Надела, не е тип на извршен директор кој ќе се фали себе си и неговиот тим и ќе им „спушта“ на ривалите. Тој е ...
| | веќе видена | слични

На почетокот на минатата година Google најави дека ќе ги блокира колачињата на следење на Chrome. Овие колачиња овозможуваат следење на корисниците за реклами. ...
| | веќе видена | слични

Веќе е добро познато дека Google собира куп податоци за секој од нас. Но, колку податоци всушност има и што се собира, конечно дознавме откако „Apple“ ја ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Христијан Мицкоски секојдевно докажува дека е единствен и најголем бранител на криминалот и криминалците. Тој не може да се помири што денес правдата е еднаква ...
сите 315 | | | веќе видена

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, во вторникот од Деканатот на Правниот факултет на УКИМ побарал да биде вратен на професорското ...
сите 348 | | | веќе видена

Димитар Апасиев, лидерот на „Левица“, се закани со тужби доколку на утрешната седница во Собранието пратеници на СДСМ излезат од изолација и дојдат со ...
сите 251 | | | веќе видена

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден се до започнување на издржување на казната затвор. На поранешниот помошник-министер во ...
сите 118 | | | веќе видена

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) ги информираат новинарите и медиумските ...
сите 369 | | | веќе видена

Полицијата разбила организирана криминална група на нарко-дилери, пришто приведени се 6 лица, а запленета е дрога во вредност од над 800 илјади евра. Од МВР ...
сите 74 | | | веќе видена

Дали обвинителството планира да поведе постапка за случувањата врзани со настаните произлезени од паркингот наспроти Холидеј ин, од продажбата на државното ...
сите 237 | | | веќе видена

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 998 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По ...
сите 461 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на социјалните мрежи објави статус, секвенца со видео од неговиот последен ТВ настап, во кој објаснува: „Во 2015 сме ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДОНЕСЕН ЗАКОН КОЈ ГО ПРОМЕНУВА ИНТЕРНЕТОТ: За содржината ќе треба да се плати!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: