„Арс ламина“ објави шест бестселери од Агата Кристи на македонски јазик

Таа е креатор на едни од најпознатите ликови во крими-литературата, Херкул Поаро и госпоѓицата Џејн Марпл. Воедно е и најпродавана авторка на сите времиња со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во издание на „Бата прес“ на македонски јазик е објавен романтичниот љубовен роман „Еден ден во декември“ од познатата британска писателка Џози Силвер. Станува ...
| | веќе видена | слични
5 копии

По изданието на македонската сликовница „Џиновска продавница за фантазии“ на Бистра Георгиева од една од најпознатите европски издавачки куќи „Трамунтана“, ова ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сликовницата „Џиновска продавница за фантазии“ на Бистра Георгиева по изданието од една од најпознатите европски издавачки куќи „Трамунтана“, ќе може да се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Романот „Друга мајка“ на Драгица Најчевска деновиве е објавен на руски јазик во издание на издавачката куќа „У Никитских Ворот“ од Москва. Преводот го направи ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Издавачката куќа „Паблишер“ објави превод на македонски јазик на книгата за млади „Кит на плажа“ од словенечкиот писател Винко Модерндорфер, со поддршка од ...
| | веќе видена | слични

Романот „Одбројување“ на Фросина Пармаковска деновиве го доби својот српски превод, кој го објави реномираната издавачка куќа „Градац“ од Србија. Романот го ...
| | веќе видена | слични

Најчудно е кога писателките се именуваат себеси „жени-писатели“! Тоа е остаток од наследени клишеа и традиционални „родови задачи“. Пишува Кица Колбе. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

– Како професионален новинар од 1967 година, имав можност да влезам во сите села и градови и да разговарам со стотици луѓе. Приказната за Мис Стон ја слушнав ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во болниците е стабилна, нема некој голем и неконтролиран наплив на пациенти во сите јавно-здравствени установи во Скопје и насекаде во државата. ...
сите 593 | | | веќе видена

Заев знаел и кој е иноваторот и кој е купувачот со државни пари. Не може сите луѓе на Заев да се до гуша во сомнежи за криминал, а тој да е чесен. Погледнете ...
сите 353 | | | веќе видена

Владата и опозициските партии на Албанците постигнаа договор за законот за државјанство. Детали ќе се соопштат откако предлогот ќе се стави на хартија, со ...
сите 250 | | | веќе видена

Кабинетот на претседателот на Собранието, Талат Џафери, објави дека 32-та седница ќе се одржи утре. Оваа седница, која во четвртокот остана незавршена бидејќи ...
сите 313 | | | веќе видена

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден се до започнување на издржување на казната затвор. На поранешниот помошник-министер во ...
сите 123 | | | веќе видена

Адвокатот и еден од најголемите експерти за урбанизам Илија Илијовски побара од јавноста да не врѓи притисок врз градоначалникот на Општина Центар, Саша ...
сите 236 | | | веќе видена

Седат Пекер алијас Џадин Ахмедоски имал лична карта со украден идентитет. Воедно видовме дека Џадин Ахмедовски имал и втор матичен број на име Џеладин ...
сите 222 | | | веќе видена

Со овие луѓе нема да нѐ биде. Ако некој сѐ уште се прашува зошто, одговорот е: Зборот не им трае подолго од еден ден, нема стратегија, нема план, само провизии ...
сите 161 | | | веќе видена

Верица Белловска од Берово е 20-годишната почината девојка за која нејзиното семејство се согласи да ги донира органите за повеќе пациенти кои имаат потреба од ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Арс ламина“ објави шест бестселери од Агата Кристи на македонски јазик

Од:
До кого (е-маил):
Порака: