Доктор Петличковски: Само со вакцинација повторно ќе го вратиме животот во нормала

Ковид-19 е болест од којашто умираат околу два отсто од заразените. Вакцинирањето нуди драматично подобрување на овие статистики и елиминирање на шансата за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Последните студии покажауваат дека некои од нас се природно многу похрабри да станат наутро за разлика од другите. Овие луѓе имаат одреден сет на разлики во ...
| | веќе видена | слични

Скрининг за Ковид-19, какви тестови постојат, кои се разликите меѓу нив, кога да се тестирате, каде и како? Пред почеток на вакцинацијата многу прашања се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Институтот за имунобиологија и хумана генетика при Медицинскиот факултет во центарот на Скопје прави анализа на антитела за Ковид 19 на случајни минувачи. ...
| | веќе видена | слични

Во првата фаза од студијата „Процена на серолошкиот одговор на населението на градот Загреб за контакт со САРС-КоВ-2“, спроведена на 1.005 лица, е утврдено ...
| | веќе видена | слични

Додека вирусот циркулира сите вакцинирани мора да носат маски. Вирусот е во околината, важно е и вакцинираните да не го фатат, затоа што ќе најде начин да се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Истражувачите продолжуваат со следење на работниците на SpaceX, а посебно внимание посветуваат на повторната инфекција, во контекст на ширењето на мутираните ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Започна научно – истражувачкиот проект на Институтот за имунобиологија и хумана генетика при Медициинскиот факултет во Скопје, кој има цел да го утврди ...
| | веќе видена | слични
2 копии
повеќе

Останато

Иднината на Европа без автентичното место на Западен Балкан, е бесмислено. Крајно време е Европската Унија да го исполни сопственото ветување за почеток на ...
сите 626 | | | веќе видена

ДЕНЕС ИМА 4 ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУСОТ Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се ...
сите 277 | | | веќе видена

Бугарскиот историчар Ангел Димитов вели дека не е исполнето ништо од договорот кој Македонија и Бугарија го потпишаа. Според него, има огромен застој по сите ...
сите 99 | | | веќе видена

„ВМРО-ДПМНЕ е партија која има јасна цел, а таа е напредна Македонија со заштитени национални и државни интереси. Во таа насока е и стратегијата „Македонија за ...
сите 84 | | | веќе видена

Секој претседател на ВМРО-ДПМНЕ имал свои искушенија, ама јас видов баш се, и има навистина голема вистина во цитатот дека „тоа што нема да те убие, ќе те ...
сите 198 | | | веќе видена

Луис Енрике и Пауло Соуса ги определија стартерите за денешниот меч меѓу Шпанија и Полска со кој се затвора второто коло од групната фаза на Европското ...
сите 160 | | | веќе видена

Горан Пандев вчера го постигна првиот гол на Македонија на Европските првенства, а во исто време стана вториот највозрасен стрелец во историјата што некогаш се ...
сите 331 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Доктор Петличковски: Само со вакцинација повторно ќе го вратиме животот во нормала

Од:
До кого (е-маил):
Порака: