ВИДЕО I Ѕвездан Георгиевски: Проблемите во културата произлегуваат од лошо поставениот систем


Во тек е изборот за престижната книжевна награда „Роман на годината“ кој го организира Фондацијата „Славко Јаневски“. Името на лауреатот ќе биде објавено на 15 ...
| | веќе видена | слични

Ситуацијата со пандемијата помогна да се стави поголем фокус на здравиот начин на живот. Луѓето се сериозно заинтересирани и добро е што бараат изворот да биде ...
| | веќе видена | слични

Ги немаме сите податоци, но имаме доволно од тоа што е изнесено и мислам дека може да се направи генерална слика. Дефинитивно има пропусти. Кога се појавуваат ...
| | веќе видена | слични

Што и да каже човек во ваква ситуација може да биде протолкувано како шега. Се покажа дека се ова што се случува е леб и циркуз на нашата политичка сцена. Ние ...
| | веќе видена | слични

Пандемијата на ковид -19 ги извлече на површина нееднаквостите во општеството, за жал жените и ранливите категории се најпогодени од здравствената криза, смета ...
| | веќе видена | слични

Се работи за голем скандал. Ова е уште еден чин од траги-комедијата која што трае подолго време со доаѓањето на оваа власт, која се обврза пред граѓаните дека ...
| | веќе видена | слични

Често се трудам кога разговараме за интернет светот да направам парлела за реалниот свет – доколку ја фатиме чашката и оставаме отпечаток, истото се случува и ...
| | веќе видена | слични

Малку сум изненаден од инертноста, ова не е прв пат да се случи. Од друга страна не сум изненаден, бидејќи се работи за човек кој 10 години бил на чело на ...
| | веќе видена | слични

Изборите на Косово многумина ги нарекоа земјотрес во регионот, поради одредени внатре-политички но и надворешно-политички прилики. За прв пат во косовскиот ...
| | веќе видена | слични

Се работи за повик за кофинансирани грантови, за грантови за технлошки развој за забрзан економски раст. Ова на еден начин е екстензија на повикот од април ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Му дојде редот и на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Тој ги повикува медиумите на пунктот во спортската сала на СОУ „Перо Наков“ (поранешна ...
сите 331 | | | веќе видена

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со обвинувањата на министерката Мила Царовска дека ВМРО-ДПМНЕ го опструира законот за дигитални учебници, ...
сите 312 | | | веќе видена

Немало крвава престрелка во Ченто со убиени, туку сообраќајна незгода. Со вакво објаснување, доцна вечерва излезе МВР, а откако десетина портали објавија дека ...
сите 85 | | | веќе видена

Најмалку 40 лица загинаа, а 50 се повредени во израелските воздушни напади врз појасот Газа денеска, соопштија здравствените власти во палестинската енклава. ...
сите 366 | | | веќе видена

СДСМ уште еднаш покажа силно, одлучно, одговорно и државничко однесување, покажа дека е локомотива на напредокот во државата. Темелот на новата политика, ...
сите 276 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВИДЕО I Ѕвездан Георгиевски: Проблемите во културата произлегуваат од лошо поставениот систем

Од:
До кого (е-маил):
Порака: