Бесими: Компаниите кои ќе инвестираат, нема да ги враќаат средствата од финансиската поддршка за плати


Министерот за финансии Фатмир Бесими истакна дека фирмите нема да ги враќаат средствата од финансиската поддршка за исплата на плати за месеците февруари и ...
| | веќе видена | слични

Владата ги објави мерките од петтиот пакет со кој очекува да ја забрза економската активност и да продолжи заздравувањето на домашната економија. Дел од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерствата за финансии и за економија да ги искористат своите надлежности и да ги пролонгираат роковите за годишни сметки. Ако тоа не се случи, ќе добиеме ...
| | веќе видена | слични

Сметководителите повторно апелираат до Владата да го пролонгира рокот за доставување на завршните сметки. Сметаат дека поради мерките од петтиот пакет ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Процедурите за имплементација на економските мерки за поддршка на стопанството содржани во петтиот пакет е неопходно да се едноставни и да не претставуваат ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Потребна е побрза динамика во носењето законски решенија за да се овозможи примена на одредени мерки од поддршката за стопанството, смета вицепремиерот за ...
| | веќе видена | слични

„Да не се манипулира со маката на тутунарите и да се откупи тутунот по пазарна цена. Ова не смее да ни се повторува речиси секоја година како проблем, мора да ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот Фатмир Битиќи рече дека не би сакал да ги дели компаниите на странски и домашни и дека она за што сака да зборува се инвестиции на компаниите, ...
| | веќе видена | слични

Процедурите од економските мерки за поддршка во петтиот пакет не треба да бидат дополнително оптоварување за правните субјекти, истите треба да се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заменикот на Претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи вчера вечер гостуваше во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кога пред речиси две недели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски зборуваше за техничка влада која ќе подготви терен за фер избори, власта не прифаќаше. ...
сите 282 | | | веќе видена

Од Централниот штаб на Алијанса за Албанците велат дека внимателно го следат процесот на регистрација на дијаспората и дека се целосно посветени на помагањето ...
сите 311 | | | веќе видена

„Во времето на Османлиската Империја, во сите организации кои постоеле и македонски револуционерни и нереволуционерни, граѓански и црковни, официјален јазик за ...
сите 212 | | | веќе видена

Аларамнта станува ситуацијата со ковид-19 во Гевелија. За десетина дена регистрирани се над 200 новозаболени што значително го зголеми притисокот врз ...
сите 344 | | | веќе видена

Контроверзноста на политичкиот потег на бугарскиот претседател со активирањето на своите безбедносни служби за заштита на бугарското малцинство во Македонија, ...
сите 164 | | | веќе видена

Експертот од албанското јавно здравство, Ерион Дашо, бара зајакнување на антиковид мерките и пти тоа ја обвини Владата дека манипулира со бројката на смртните ...
сите 376 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бесими: Компаниите кои ќе инвестираат, нема да ги враќаат средствата од финансиската поддршка за плати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: