Пописот е значаен за бизнис заедницата: Ни требаат податоците

8 копии

Националниот координатор за интеркултурализам, едно општество, развој на културата и меѓуресорска соработка, Роберт Алаѓозовски, денеска со претставници на ...
| | веќе видена | слични

На спроведувањето на најобемната статистичка операција пописот ќе може да се даваат податоци за етничката припадност и мајчиниот јазик за роднини во странство. ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Министерот за правда Бојан Маричиќ, заедно со директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски и заменик директорот Илми Селами, одржаа состанок со ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Без релевантни податоци кои се очекуваат од пописот не само што нема да може да се креираат политики за одржлив развој, туку ќе станеме и земја надвор од ...
| | веќе видена | слични

Подготовките за спроведување на пописот биле тема на денешиот состанок на министерот за правда Бојан Маричиќ со амбасадорите на земјите членки на Европската ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС) Апостол Симовски изјави дека погрешил кога рекол дека етничката припадност и мајчиниот јазик на пописот ќе ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Пописот, како што се посочува, е обврска на земјата како членка на Обединетите нации и е од исклучителна важност поради тоа што податоците што ќе се добијат ќе ...
| | веќе видена | слични

Апостол Симовски, директорот на Државниот завод за статистика, се коригираше и потврди дека на пописот ќе може да се даваат податоци за етничката припадност и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во Македонија веќе неколку денови по ред се бележи тренд на намален број на новозаболени од Ковид-19. Во вчерашната статистика од Министерството за здравство ...
сите 348 | | | веќе видена

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова изјави дека Соединетите Американски Држави, пред да го изговорат зборот „закон“, ...
сите 312 | | | веќе видена

Четворица мигранти од Пакистан биле откриени вчера во реонот на с.Лојане, кај место викано „Воденица“, при што А.С.(20) од Пакистан бил лишен од слобода, ...
сите 500 | | | веќе видена

ПРОВОКАЦИИ ОД БУГАРИЈА, ВЛАДАТА ВЕЛИ ТОА Е ПРОТИВ ДОБРОСОСЕДСТВОТО Целата историска наука во Македонија се заснова на лаги и фалсификат, изјави проф. Кирил ...
сите 268 | | | веќе видена

Поранешниот германски репрезентативец Дитмар Хаман вели дека Кристијано Роналдо само дополнително ги мотивирал „панцирите“ со атрактивниот потег и акцијата ...
сите 116 | | | веќе видена

Македонската репрезентација денеска против Холандија го игра последниот натпревар на Европското првенство, ова ќе биде меч со посебни емоции, Горан Пандев за ...
сите 241 | | | веќе видена

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ реагираат на како што велат неспособноста на Филипче и Заев, која според оваа партија, резултира со бројка од околу 20 илјади ...
сите 89 | | | веќе видена

Секој претседател на ВМРО-ДПМНЕ имал свои искушенија, ама јас видов баш се, и има навистина голема вистина во цитатот дека „тоа што нема да те убие, ќе те ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пописот е значаен за бизнис заедницата: Ни требаат податоците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: