Симовски: Да ги поттикнеме нашинците во странство сами електронски да се попишат

Со изјавата дека при пописот на дијаспората од страна на членовите од нивните семејства, нема да може да се пополнат податоците за етничката припадност, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Болни, живот во неизвесност, револтирани, обележани, соочени со дополнително оптoварување по психичкото здравје… Вака во кратки црти може да се опише она што ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Националниот координатор за интеркултурализам, едно општество, развој на културата и меѓуресорска соработка, Роберт Алаѓозовски, денеска со претставници на ...
| | веќе видена | слични

На спроведувањето на најобемната статистичка операција пописот ќе може да се даваат податоци за етничката припадност и мајчиниот јазик за роднини во странство. ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Министерот за правда Бојан Маричиќ, заедно со директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски и заменик директорот Илми Селами, одржаа состанок со ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Агенцијата за заштита на лични податоци (АЗЛП) е вклучена во подготовките за пописот на населението што треба да се одржи од 1 до 21 април, а сите попишувачи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Без релевантни податоци кои се очекуваат од пописот не само што нема да може да се креираат политики за одржлив развој, туку ќе станеме и земја надвор од ...
| | веќе видена | слични

Подготовките за спроведување на пописот биле тема на денешиот состанок на министерот за правда Бојан Маричиќ со амбасадорите на земјите членки на Европската ...
| | веќе видена | слични

Директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС) Апостол Симовски изјави дека погрешил кога рекол дека етничката припадност и мајчиниот јазик на пописот ќе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Руските власти денеска ја поздравија посветеноста на претседателите на Русија и САД за дијалогот за стратешка безбедност и нуклеарно разоружување и оценија ...
сите 411 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче речиси секогаш е облече во костум и бела кошула на прес-конференциите. Особено изминатва година, заради пандемијата и ...
сите 130 | | | веќе видена

Проф. Ангел Димитров во емисијата „Сабота 150“ за Дејан Јотов вели дека учесниците од македонската страна во Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија ...
сите 82 | | | веќе видена

Угостителите реагираат на апсурди во протоколите за работа, откако здравствените власти ги укинаа рестрикциите. Велат дека нејасно е зошто од една страна се ...
сите 143 | | | веќе видена

Селекторот на Македонија, Игор Ангеловски е задоволен од настапот на своите фудбалери во второто полувреме, вели дека така треба да играме и против Холандија. ...
сите 429 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Симовски: Да ги поттикнеме нашинците во странство сами електронски да се попишат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: