Инспекциите „кошмар“ за бизнисмените

Инспекциите кошмар за бизнисмените. Се плашат да зборуваат за проблемите поврзани со инспекцискиот надзор иако се соочуваат со чести и високи казни. Ова го покажало испитувањето на граѓанската асоцијација АГТИС која анкетирала 576 компании од... Инспекциите кошмар за бизнисмените. Се плашат да зборуваат за проблемите поврзани со инспекцискиот надзор иако се соочуваат со чести и високи казни. Ова го покажало испитувањето на граѓанската асоцијација АГТИС која анкетирала 576 компании од целата држава. Дури 87 отсто од испитаниците мислат дека кај деловните субјекти постои страв да зборуваат за проблемите во работењето. Кај стопанствениците владее генерален став дека постои лавиринт од закони кој не можат да го следат и токму поради тоа често се жртви на инспекторите. - На прашањето дали инспекторот ако сака ќе те казни без разлика дали работиш законски, најголем дел од испитаниците одговараат потврдно. За Државниот пазарен инспекторат тој процент е 80.8, а за Управата за јавни приходи 83,5 отсто велат дека може ...
| | веќе видена | слични

Ако ја затвориме фирмата тогаш бизнисмените прават нова фирма на друго име: Миле Бошков Речиси 90 отсто од бизнисмените се плашат да зборуваат за проблемите со инспекциите, сметаат дека тие се спроведуваат селективно и нееднакво на целата територија на државата, повеќе се казнувале отколку што се опоменувале, а привременото затворање на фирма била санкција на штета на бизнисот и доверителите. Ова го покажале резултатите од анкетата „Влијанието на инспекцискиот надзор врз деловната клима“, спроведена од Асоцијацијата за граѓанска толеранција и соработка, во рамки на проектот „Инспекторот ѕвони колку што сака“. Анкетата е спроведена во периодот од 15 септември до 14 октомври годинава, а со неа биле опфатени фирми-испитаници од целата држава. Според анкетата, бизнисмените сметаат дека казните се превисоки, па дури 45 отсто од нив би се одлучиле да подмитат инспектор отколку да платат казна. „На прашањето дали Инспекторот ако сака ќе те казни без разлика дали работиш законски, најголем дел од испитаниците ...
| | веќе видена | слични

Бизнисот трпи поради несовесната работа на инспекциските служби и лошата законска регулатива – тврдат стопанствениците во анкетата за влијанието на инспекциите врз деловната клима. Речиси 90% од бизнисмените се плашат да зборуваат за проблемите со инспекциите, сметаат дека тие се спроведуваат селективно и нееднакво на целата територија на државата, повеќе се казнувале отколку што се опоменувале, а привременото затворање на фирма била санкција на штета на бизнисот и доверителите. Според анкетата, бизнисмените сметаат дека казните се превисоки, па дури 45% од нив би се одлучиле да подмитат инспектор, отколку да платат казна. Затоа од бизнис конфедерацијата велат дека ќе размислат дали да побараат поделба на казните според големината и капиталот на фирмите, намерноста на грешката и други критериуми. Најнегативно влијание врз бизнисот, според оваа анкета имале Управата за јавни приходи, судовите, извршителите, санитарно-здравствената и пазарната инспекција. Според податоците на УЈП, секоја година се намалувал ...
| | веќе видена | слични

Останато

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 238 | | | веќе видена

Јавниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека во потрагата по парите од торбата „Луј Витон“, која јавноста ја виде на објавените снимки од криминалната афера ...
сите 222 | | | веќе видена

За овие хороскопски знаци се тврди дека се досадни и неиновативни во креветот. Без многу фантазија, меување пози… А најлошото од се е што мислат дека се богови ...
сите 159 | | | веќе видена

Извори во одбраната на луѓе инволвирани во предметите на СЈО тврдат дека најмалку еден од заштитените сведоци од случаите кои беа водени во сега згаснатата ...
сите 156 | | | веќе видена

 Долгорочните односи може да бидат погубни за вашата сексуална желба и задоволство. Сексуалните проблеми влијаат на една третина од младите и средовечните ...
сите 23 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Инспекциите „кошмар“ за бизнисмените

Од:
До кого (е-маил):
Порака: