Влијанието на инспекцискиот надзор врз деловната клима

Асоцијацијата за граѓанска толеранција и соработка (АГТИС) – Прилеп и Бизнис конфедерацијата на Македонија (БКМ) ќе ги презентираат резултатите од анкетата „Влијанието на инспекцискиот надзор врз деловната клима’’. Анкетата е дел од проектот „Инспекторот ѕвони колку сака’’ чија цел е подобрување на деловната и инвестициска клима во Македонија и намалување на јавните и деловните влијанија на традиционалните граѓански убедувања и ставови во деловниот сектор поврзани со инспекциските служби како фактор на негативно влијание врз деловната и инвестициона клима. Истражувањето е спроведено врз репрезентативен примерок на мали, средни и големи претпријатија, стопански комори, организации на работодавачи и други бизнис ентитети во соработка со Управата за јавни приходи, Државниот пазарен инспекторат, Државниот санитарен и здравствен инспекторат и Агенцијата за храна и ветеринарство. Во анкетата се претставени мислењата, видувањата на начинот и процедурите како се одвива инспекцискиот надзор, како и можностите за ...
| | веќе видена | слични

Ако ја затвориме фирмата тогаш бизнисмените прават нова фирма на друго име: Миле Бошков Речиси 90 отсто од бизнисмените се плашат да зборуваат за проблемите со инспекциите, сметаат дека тие се спроведуваат селективно и нееднакво на целата територија на државата, повеќе се казнувале отколку што се опоменувале, а привременото затворање на фирма била санкција на штета на бизнисот и доверителите. Ова го покажале резултатите од анкетата „Влијанието на инспекцискиот надзор врз деловната клима“, спроведена од Асоцијацијата за граѓанска толеранција и соработка, во рамки на проектот „Инспекторот ѕвони колку што сака“. Анкетата е спроведена во периодот од 15 септември до 14 октомври годинава, а со неа биле опфатени фирми-испитаници од целата држава. Според анкетата, бизнисмените сметаат дека казните се превисоки, па дури 45 отсто од нив би се одлучиле да подмитат инспектор отколку да платат казна. „На прашањето дали Инспекторот ако сака ќе те казни без разлика дали работиш законски, најголем дел од испитаниците ...
| | веќе видена | слични

Бизнисот трпи поради несовесната работа на инспекциските служби и лошата законска регулатива – тврдат стопанствениците во анкетата за влијанието на инспекциите врз деловната клима. Речиси 90% од бизнисмените се плашат да зборуваат за проблемите со инспекциите, сметаат дека тие се спроведуваат селективно и нееднакво на целата територија на државата, повеќе се казнувале отколку што се опоменувале, а привременото затворање на фирма била санкција на штета на бизнисот и доверителите. Според анкетата, бизнисмените сметаат дека казните се превисоки, па дури 45% од нив би се одлучиле да подмитат инспектор, отколку да платат казна. Затоа од бизнис конфедерацијата велат дека ќе размислат дали да побараат поделба на казните според големината и капиталот на фирмите, намерноста на грешката и други критериуми. Најнегативно влијание врз бизнисот, според оваа анкета имале Управата за јавни приходи, судовите, извршителите, санитарно-здравствената и пазарната инспекција. Според податоците на УЈП, секоја година се намалувал ...
| | веќе видена | слични

Инспекциите кошмар за бизнисмените. Се плашат да зборуваат за проблемите поврзани со инспекцискиот надзор иако се соочуваат со чести и високи казни. Ова го покажало испитувањето на граѓанската асоцијација АГТИС која анкетирала 576 компании од... Инспекциите кошмар за бизнисмените. Се плашат да зборуваат за проблемите поврзани со инспекцискиот надзор иако се соочуваат со чести и високи казни. Ова го покажало испитувањето на граѓанската асоцијација АГТИС која анкетирала 576 компании од целата држава. Дури 87 отсто од испитаниците мислат дека кај деловните субјекти постои страв да зборуваат за проблемите во работењето. Кај стопанствениците владее генерален став дека постои лавиринт од закони кој не можат да го следат и токму поради тоа често се жртви на инспекторите. - На прашањето дали инспекторот ако сака ќе те казни без разлика дали работиш законски, најголем дел од испитаниците одговараат потврдно. За Државниот пазарен инспекторат тој процент е 80.8, а за Управата за јавни приходи 83,5 отсто велат дека може ...
| | веќе видена | слични

Според резултатите од анкетата "Влијанието на инспекцискиот надзор врз деловната клима" спроведена од Асоцијацијата за граѓанска толеранција и соработка, во рамки на проектот "Инспекторот ѕвони колку што сака управата за јавни приходи, судството и извршителите нај негативно влијаат врз бизнис климата. Деловните субјекти се плашат јавно да зборуваат за своите проблеми поврзани со инспекцискиот надзор, глобите за стопанството се многу високи, а затворањето на фирмите како казна треба да се укине. Анкетата е спроведена во периодот од 15 септември до 14 октомври годинава, а со неа се опфатени 266 фирми-испитаници. Анкетата вели дека најпозитивно влијание врз деловната клима имаат Организацијата на работодавачи и Централниот регистар. Берзата, инвестициските фондови и синдикатите наспроти ова немале никакво влијание врз деловната клима. Стопанствениците односно голем процент од нив сметаат дека постои лавиринт од закони кои не можат да ги следат. Според нив исполнувањето на законските норми им троши многу ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Управата за јавни приходи, судството и извршителите најнегативно влијаат врз бизнис климата, деловните субјекти се плашат јавно да зборуваат за своите проблеми поврзани со инспекцискиот надзор, глобите за стопанството се многу високи, а затворањето на фирмите како казна треба да се укине. Најпозитивно влијание врз деловната клима, пак, имаат Организацијата на работодавачи и Централниот регистар, додека речиси никакво или неутрално Берзата, инвестициските фондови и синдикатите. Ова го покажуваат резултатите од анкетата „Влијанието на инспекцискиот надзор врз деловната клима“ спроведена од Асоцијацијата за граѓанска толеранција и соработка, во рамки на проектот „Инспекторот ѕвони колку што сака“, од 15 септември до 14 октомври годинава, со која се опфатени 266 фирми – испитаници. Голем процент од стопанствениците сметаат дека постои лавиринт од закони кои не можат да ги следат, дека исполнувањето на законските норми им троши многу време и дека постојат премногу нејасни, непознати, но и непотребни стандарди за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Денеска во ОЈО треба да биде донесена третата осомничена во случјаот Рекет. Катица Јанева e повикана по Бојан Јовановски кој вчера молчеше со барање дека прво ...
сите 309 | | | веќе видена

Минути откако Кристијано Роналдо заврши на третото место во изборот за „Д Бест“, националниот тим на Португалија се огласи со објава на „Твитер“ во поглед на ...
сите 102 | | | веќе видена

Тунберг синоќа настапи на климатскиот самит во ОН со емотивен говор обвинувајќи ги лидерите на развиените земји за пасивност во однос на справување со ...
сите 92 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Гостивар оформи предмет против 50–годишен полицаец од с.Јанче, општина Маврово и Ростуше, поради злоупотреба на службена положба ...
сите 232 | | | веќе видена

Уште една рунда разговори за законот за обвинителство меѓу власта и опозицијата заврши без напредок. Половина час по почетокот на состанокот, владини и тимови ...
сите 293 | | | веќе видена

Универзалната здравствена покриеност е главна цел за здравствени реформи во нашата земја, истакна меѓу другото, министерот за здравство, Венко Филипче во ...
сите 40 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Влијанието на инспекцискиот надзор врз деловната клима

Од:
До кого (е-маил):
Порака: