95- годишна старица, обвинета за нацистички злосторства ќе одговара пред суд за малолетници

Жената, именувана од медиумите како Ирмгард Ф и која е штитеник на домот за стари лица во Пинеберг кај Хамбург, е обвинета за „повеќе од 10.000 случаи“. Таа ...
| | веќе видена | слични

Во Аушвиц било убиено целото семејство на Саламо Арух, а тој успеал да преживее благодарение на боксот со кој ги забавувал нацистичките офицери и чувари. ...
| | веќе видена | слични

Германското обвинителство подигна обвинение против поранешен чувар во концентрационен логор за помагање и поттикнување на убиство на 3,518 луѓе, пренесува ...
| | веќе видена | слични

Најголемите европски клубови меѓу кои Барселона, Манчестер Јунајтед, Тотенхем, Сити, ПСЖ и Милан во последните години постојано се поврзувани со Португалецот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ставовите на претседателот Стево Пендаровски за настаните од 27 април се кристално јасни на македонската јавност и тие воопшто не зависеа од средбата со ...
сите 320 | | | веќе видена

За европската перспектива и бугарското вето, но и грчката поддршка, за Договорот од Преспа, како и за односите со поранешниот и актуелниот премиер на Грција, ...
сите 519 | | | веќе видена

Државниот архив на Република Северна Македонија и државната агенција „Архиви“ на Република Бугарија заедно ќе објават збирка документи и писма на некои ...
сите 97 | | | веќе видена

Охрид, 8. мај 2021 (InPress) – Граѓаните кои периодов наназад ги примиле двете дози од некоја од вакцините, ќе добијат сертификат за вакцинација кој ќе го ...
сите 201 | | | веќе видена

Според досегашните истражувања, луѓето кои се вакцинирани со „АстраЗенека“ имаат посилни реакции по првата примена доза, а оние пак кои се е вакцинирани со ...
сите 340 | | | веќе видена

Граѓаните не велат веќе ни срам ни перде, по ново велат, ни срам ни Петре. Мрзеливиот Петре Шилегов стана синоним за бесрамно испумпување на парите на ...
сите 181 | | | веќе видена

Согласно законските измени кои треба да се најдат на владина седница, веќе се прецизирани дејностите во кои неделниот одмор може да се замени и со друг работен ...
сите 109 | | | веќе видена

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Македонскиот институт за медиуми (МИМ) и Советот ...
сите 171 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

95- годишна старица, обвинета за нацистички злосторства ќе одговара пред суд за малолетници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: