Попоски и Димас се заложија за изнаоѓање заемно прифатливо решение за името

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Попоски и Ставрос Димас, попладнево се сретнаа на маргините од 18. Министерски состанок на ОБСЕ, што се одржува во Вилнус, Литванија. Двајцата министри се заложиле за постигнување заемно прифатливо решение за иметo. Попоски побарал од својот грчки колега почитување на меѓународниото право и на институциите кои го имплементираат, додека Димас истакнал дека Грција се залага за проширување на Европската унија со земјите од регионот.
| | веќе видена | слични

Министерот Попоски на вториот ден од Безбедносниот форум оствари средби со домаќинот шефот на литванската дипломатија Аудрониус Ажубалис и со шефот на шведската дипломатија Карл Билд. Шефот на македонската дипломатија прв пат се сретна со новиот грчки минстер за надворешни работи во привремената Влада Ставрос Димас, ден по пресудата на Меѓународниот суд во Хаг во полза на Македонија. Попоски на маргините на Состанокот на ОБСЕ вчера оставри билатерални средби со турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу, со министерите за европски прашања на Франција и на Велика Британија Жан Лионети и Давид Лидингтон, како и со шефовите на дипломатиите на Данска Вили Совндал, на Естонија Урмас Пает, на Летонија Едгарс Ринкевичс и на Бугарија Николај Младенов. Попоски разговараше и со Дуња Мијатовиќ претставник за слобода на медиуми во ОБСЕ. На средбата, како што наведуваат, била искажано задоволство од Мијатовиќ од посетата на Македонија на покана на МНР, како и од активностите кои се преземаат на планот ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи Никола Попоски на маргините од 18. Министерски состанок на ОБСЕ во Вилнус оствари повеќе билатерални средби во чиј фокус се разговарало за перспективите на Република Македонија од аспект на евроатлантските интеграции и нагласување на потребата за почитување на правото во меѓународните односи заради обезбедување поголема правна сигурност во меѓународен контекст Попоски на вториот ден од Безбедносниот форум оствари средби со шефот на литванската дипломатија Аудрониус Ажубалис и со шефот на шведската дипломатија Карл Билд. Шефот на македонската дипломатија за прв пат имаше средба и со новиот грчки колега Ставрос Димас.Попоски разговараше и со Дуња Мијатовиќ претставник за слобода на медиуми во ОБСЕ. На средбата, како што наведуваат, била искажано задоволство од Мијатовиќ од посетата на Македонија на покана на МНР, како и од активностите кои се преземаат на планот на медиумите. Како што соопштуваат од МНР, Мијатовиќ итакнала дека е запознаена и ќе ја следи ситуацијата во земјата, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Перспективите на Република Македонија од аспект на евроатлантските интеграции и нагласување на потребата за почитување на правото во меѓународните односи заради обезбедување поголема правна сигурност во меѓународен контекст, се темите на билатералните средби на министерот за надворешни работи Никола Попоски на маргините од 18. Министерски состанок на ОБСЕ во Вилнус, јави известувачот на МИА. Како што информираа од македонската делегација, покрај за билатералните односи, во разговорите била презентирана одлуката на Судот во Хаг кој утврди прекршување на Времената спогодба од страна на Грција со попречувањето на добивањето покана за членство во НАТО на Самитот во Букурешт 2008 година. Потврдена била посветеноста на Република Македонија во остварувањето на стратешките цели на земјата. Од сите земји при тоа начелно била искажана заложбата за потврдување на европската и евроатлантската иднина на Македонија. Министерот Попоски на вториот ден од Безбедносниот форум се сретна со домаќинот, шефот на литванската ...
| | веќе видена | слични

Марија Котовска Заложби за потврдување на европската и евроатлантската иднина на Македонија искажаа сите соговорници со кои шефот на македонската дипломатија во изминативе два дена се среќаваше овде во Вилнус, на маргините на 18 тиот министерски состанок на ОБСЕ. Попоски на средбите ја нагласи потребата од почитување на меѓународното право со цел обезбедување на поголема правна сигурност. Со билатералната средба со шведскиот колега Карл Билд, Попоски ја заокружи дипломатската активност во литванската престолнина. Освен со Билд, Попоски денеска се сретна и со домаќинот – литванскиот колега Ажубалис. Интензивна дипломатска активност шефот на македонската дипломатија имаше и во текот на вчерашниот ден, кога освен обраќањето на состанокот, на неговите маргини се сретна и со колегите од Турција, Франција, Велика Британија, Грција, Естонија итн. Освен евроатлантската интеграција на Македонија, главна тема на разговорите беше и пресудата на судот во Хаг кој утврди дека јужниот сосед ја прекршил Времената ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски оствари средба со неговиот грчки колега Ставрос Димас, на која беше декларирана обострана посветеност за постигнување заемно прифатливо решение за името. На средбата, што се одржа на маргините на 18. министерски состанок на ОБСЕ во Вилнус, Литванија, од македонска страна била потенцирана потребата од почитување на меѓународното право и на институциите кои го имплементираат. Од грчка страна, пак, била декларирана поддршка за процесот на проширување со регионот, на што Република Македонија се заложила за конкретни дејства во овој правец. Пред одржувањето на средбата, шефот на македонската дипломатија најави дека ќе ја искористи оваа прва можност за да поразговара со колегата Ставрос и да ги пренесе пораките што Република Македонија ги упати вчера по добивањето на пресудата во Хаг. “Мислем дека имаме одлична можност да пристапиме кон еден конструктивен став од двете страни. Тоа што вчера ни е пружено со пресудата во Хаг треба да се искористи и треба да се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На првата билатерална средба на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Попоски и Димас, по пресудата од Хаг, декларирана е обострана посветеност за постигнување заемно прифатливо решение за името. Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Попоски и Ставрос Димас, се сретнаа вчера на маргините од 18. Министерски состанок на ОБСЕ, што се одржува во Вилнус, Литванија. Двајцата министри се заложиле за постигнување заемно прифатливо решение за името. Попоски побарал од својот грчки колега почитување на меѓународниото право и на институциите кои го имплементираат, додека Димас истакнал дека Грција се залага за проширување на Европската унија со земјите од регионот, на што Попоски се заложил за конкретни дејства во оваа насока. (Крај)
| | веќе видена | слични

Останато

Европската комисија денеска го поздрави усвојувањето на Законот за амнестија за настаните во Собранието на Македонија на 27 април минатата година, оценувајќи ...
сите 329 | | | веќе видена

СДСМ со соопштение враќа на прес-конференцијата на Наум Стоилковски кој денеска побара оставка од министерот за надворешни работи, Никола Димитров. „Нема ...
сите 162 | | | веќе видена

Две најтешко повредени жени, од патниците во македонскиот автобус кој излета кај Лесковац, се борат за живот на Клиниката за анестезија и интензивна терапија ...
сите 359 | | | веќе видена

Царинската управа вчера отвори истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во ...
сите 83 | | | веќе видена

Снимката која ја вознемири јавноста покажува човек кој за малку не настрада од воз.Имено, на снимката може да се види како еден безгрижен минувач избегнува ...
сите 75 | | | веќе видена

 Во оваа трета фаза, не учествуваат пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Расправата ја следи Ивана Стојановска.  Нема барања за измени на амандманите, но има за ...
сите 154 | | | веќе видена

 Тоа што со законот не се дозволи целосна амнестија за 27 април, а сепак опозициските  пратеници гласаа за законот, според дел од експертите говори за поделби ...
сите 184 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Попоски и Димас се заложија за изнаоѓање заемно прифатливо решение за името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: