Меркел и Саркози договорија нов европски договор

По Мудис, и агенцијата Снадрадр енд пурс се закани дека ќе го намали кредитниот рејтинг на земјите од Унијата. Под стриктна опсервација е голем дел од еврозоната. Рејтинг агенцијата објави дека ќе ја преиспита кредитоспособноста на Германија, Франција и 13 други држави од монетарната унија. Несогласувањата внатре во унијата се главната причина за ова. Сепак, аналитичарите гледаат надеж дека може да се постигне согласност која ќе ја врати довербата во пазарите и еврото. Надежта произлегува од вчерашниот договор на двојката Меркози. Тие побараа автоматски санкции за земјите членки на ЕУ чиј буџетски дефицит ќе надмине 3% од бруто домашниот производ. Меркел и Саркози се договориле и за новата француско - германска спогодба во однос на монетарниот систем, кој би се однесувал или на целата Унија, или само на еврозоната, а би можеле да и се приклучат и останатите земји. “Париз и Берлин сакаат „нередите кои доведоа до денешната ситуација во еврозоната, во никој случај да не се повторат“. Ние би сакале изменет ...
| | веќе видена | слични

Францускиот претседател Никола Саркози предупреди дека нема да има втора шанса за спас на еврото по самитот на Европската унија кој денеска и утре се одржува во Брисел. Саркози зборуваше пред шефовите на европските конзервативни партии во Марсеј, во обид да ги убеди да го прифатат планот за фискална централизација во Европа. - Никогаш претходно Европа не била во толкава опасност. Никогаш претходно ризикот од експлозија на Европа не бил поголем. Мораме да дејствуваме веднаш. Што подолго чекаме да ја спроведеме оваа одлука, тоа ќе не чини повеќе. Ако нема договор во петок, нема да имаме втора шанса, рече Саркози. Европската централна банка денеска ја намали основната камата за 0.25 процентни поени и ја врати на најниско ниво во историјата, од само еден процент. Банката во исто време ја намали и задолжителната резерва за банките од земјите-членки на еврозоната од два на еден процент, а го прошири и долгорочниот фонд за поддршка на европските банки. Овие мерки треба да го намалат притисокот кон банките, поради ...
| | веќе видена | слични

Францускиот претседател Никола саркози денеска предупреди дека пред Европа се наоѓа ризик без преседан поради должничката криза и дека клучниот самит на ЕУ, кој денеска почнува во Брисел, е последна шанса за решавање на проблемот. - Европа никогаш не се наоѓала пред поголем ризик од експлозија, истакна Саркози во говорот во Марсеј, додавајќи дека нема да има „друга шанса“ ако на самитот не биде постигнат договор, како и дека Европјаните имаат само „неколку недели“ за да ја спасат еврозоната. - Мораме веднаш да реагираме. Колку подолго го одложуваме донесувањето на оваа одлука, таа се повеќе ќе не чини, а се помалку ќе биде ефикасна, истакна Саркози на состанокот на Европската народна партија. Франција и Германија имаат заедничка цел во еврозоната да се воведат построга буџетска дисциплина и нови фискални правила кои на Европската централна банка (ЕЦБ) ќе и овозможат примена на нови одредби веќе во периодот од следните три месеци. Новите правила ќе и дадат шанса на ЕЦБ да одигра агресивна улога во смирување ...
| | веќе видена | слични

Саркози повика на договор и предупреди на распад на Европа Клучно е европските лидери на самитот во Брисел да постигнат договор за реформа на финансиското управување оцени францускиот претседател Николас Саркози денеска во Марсеј, предупредувајќи дека Европа нема да добие друга можност. „Треба веднаш да се одлучи....Доколку во петок нема договор, нема да имаме друга можност“, рече Саркози кој учествува на конгресот на Европската народна партија. Саркози потсети дека Франција и Германија поддржуваат договор на 27 земји членки, но повтори и оти во случај на тешкотии, се подготвени да потпишат договор со само 17 членки на еврозоната. Сакаме 27, но доколку има блокади, ќе преминеме на 17, рече Саркози. „Европа никогаш не била толку потребна, никогаш не била толку во опасност. Никогаш толку земји не сакале да пристапат кон Европа, никогаш опасноста од распаѓање на Европа не била толку голема“, оцени францускиот претседател. „Пред нас имаме неколку недели да донесеме одлука затоа што времето работи против нас“, ...
| | веќе видена | слични

По состанокот во Марсеј со шефовите на државите чии партии се членки на Европската народна партија германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Никола Саркози заеднички побараа подршка за спас на еврозоната и воведување на построга буџетска контрола како и санкции за сите оние кои ке ги нарушат буџетските правила. „Европа никогаш не била толку неопходна, но и никогаш не била во толку голема опасност. Никогаш толку земји не сакале да и се приклучат на Европа, но и никогаш не бил толкав ризикот Европа да експлодира“ истакна Никола Саркози во својата изјава и надополни дека на самитот ќе биде постигнат договор за реформи. Ќе најдеме добри решенија. Уверена сума дека ќе најдеме решенија за сите проблеми. Зборовите не се доволни, ни требаат поблиски односи и промени во договорите“ изјави Меркел која призна дека преговорите околу решенијата се премногу напорни и тешки.
| | веќе видена | слични

Ризикот од распад на Европа никогаш не бил поголем – со ваква песимистичка прогноза настапи францускиот претседател Саркози во Марсеј, на состанокот на десничарските партии кои се подготвуваат за клучниот Самит што ќе почне утре во Брисел. „Никогаш немало толкав број на членки кои сакаат да се вклучат во Унијата. Никогаш ризикот од дезинтеграција на Европа не бил толку голем. Европа се соочува со исклучително опасна ситуација. Земјите од еврозоната имаат уште неколку недели да одлучат,но времето работи против нив“ изјави Саркози во Марсеј. - Ако не постигнеме договор стравувам дека нема да се договориме за ништо - рече Саркози. И германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека на Европа ќе и требаат години да ја надмине кризата но е потребно Унијата да опстане. Меркел смета дека се потребни измени на европскиот Устав. - Сите земји членки на Унијата имаат обврски во Европа и мора да работат заедно за да ја надминат кризата во еврозоната. Националните интереси и егото треба да ...
| | веќе видена | слични

Германскиот и францускиот лидер на самитот на европските конзервативни партии во Марсеј бараа поддршка за нивниот предлог за спас на еврото Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Никола Саркози на состанокот со шефовите на држави и влади кои се членови на Европската народна партија во Марсеј бараа поддршка за планот на членките на еврозоната да им се воведе значително построга буџетска контрола и автоматски санкции за кршење на буџетските правила. Саркози предупредил дека европјаните имаат само неколку недели за да ги донесат неопходните одлуки за излез од кризата, додека Меркел оптимистички порача дека на самитот во Брисел, кој почнува вечерва, ќе бидат пронајдени „добри решенија за излез од кризата“. „Европа никогаш не била толку неопходна, но и никогаш не била во толку голема опасност. Никогаш толку земји не сакале да и се приклучат на Европа, но и никогаш не бил толкав ризикот Европа да експлодира“, порача Саркози. Тој изрази надеж дека на самитот ќе биде постигнат договор ...
| | веќе видена | слични

Брисел, Белгија CNN – Европските лидери мора да се здружат за да го спасат еврото оваа недела, лидерите на двете најголеми економски сили на ЕУ изјавија во четврток, иако шефот на Европската Централна Банка предупреди за уште полоши економски времиња во иднина. Не постигнувањето договор на самитот во Брисел е голема загуба, и “е луксуз кој не смееме да си го дозволиме”, изјави францускиот претседател Николас Саркози. Ова е наша должност. Немаме друг избор, изјави тој, предупредувајќи дека ЕУ нема да добие втора шанса. Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека земјите треба да го тргнат на страна својот “национален егоизам” и да најдат заедничко решение за кризата на задолжените земји. Националниот долг на евро членките вклучувајќи ја Ирска и Грција ја доведе евро валутата до работ на колапс, принудувајќи ги меѓународните кредитори да интервенираат итно со финансиска помош. Германија и Франција сега притискаат за поголемо влијание на ЕУ врз националниот буџет на државите кои го користат еврото. Саркози ...
| | веќе видена | слични

Европејците имаат намера да му дадат на ММФ околу 200 милијарди евра, за да можат да се финансираат програмите во европските земји во криза, тврдат денеска (08.12) дипломати во Брисел. Според извори на агенцијата ДПА, одлуката за ова треба да биде донесена до утре. Министрите за финансии на ЕУ му ветија на Меѓуанродниот монетарен фонд зајакнување уште на крајот на ноември. Парите би ги дале централните банки - две третини од централните банки на земјите од еврозоната и една третина од земјите кои го немаат еврото.. Инаку, пред почетокот на самитот на ЕУ за кризата со еврото, позициите на земјите членки околу можното менување на европските договори се уште пооддалечени отколку досега. Германија и Франција на средбата во Брисел сакаат да издејствуваат ограничено менување на европските договори, за во иднина поефикасно да може да се спречат високи државни долгови. Овој предлог, меѓутоа, наидува на неодобрување меѓу земјите членки, така што како алтернатива се предлага нов договор за 17-те земји кои го ...
| | веќе видена | слични

Европските лидерите вечерва во Брисел ќе ги почнат разговарите за спас на еврозоната. На ден пред почетокот на дводневниот самит германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Никола Саркози ги соопштија деталите од предлозите за заеднички финансиски политики односно за централизирана контрола на националните буџети. Се очекува дебатата околу новите политики кои имаат за цел да спроведат буџетска дисциплина да се води околу прашањето дали треба да се применуваат во 27-те земји членки на ЕУ или во 17-те кои се дел од еврозоната. (Крај)
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Управата за хидрометеоролошки работи соопшти дека во следните денови во попладневните часови ќе има честа појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. ...
сите 250 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 155 | | | веќе видена

Денешната публика не може да се насити од историја, особнео од историја презентирана како престижни телевизиски серии. А меѓу сите тие серии од морето на ...
сите 77 | | | веќе видена

Во емисијата „Отворено на Алфа“ гостуваше Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој истакна дека владата и УЈП имаат дупка од 3 милијарди денари во ...
сите 172 | | | веќе видена

Народниот театар од Битола за претставата „Бакхи – краток преглед на распадот“ во режија на Игор Вук Торбица ги доби наградите за најдобра претстава и режија ...
сите 52 | | | веќе видена

Заев на заедничката прес-конференција со неговиот чешки колега, кој престојуваше во официјална посета на земјава, нагласи дека одлуките дали ќе има ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Меркел и Саркози договорија нов европски договор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: