Владимиров: Администрација на Бајден ќе ја помага евроинтеграцијата на Северна Македонија


Новата администрација на САД ќе ја следи и помага евроатлантската интеграција на Северна Македонија, а во тој контекст ќе го постави и прашањето за бугарската ...
| | веќе видена | слични

Бугарските власти тврдат дека пред пописот во Албанија македонските власти имале засилена активност кај луѓето кои живеат во Голо Брдо, Мала Преспа и Корча да ...
| | веќе видена | слични

Бугарско-македонските односи и проблематизирањето на македонските евроинтеграции од страна на Бугарија, неофицијален Вашингтон не ги гледа како проблем, туку ...
| | веќе видена | слични

Соседските односи меѓу Бугарија и Северна Македонија одбележаа невиден напредок по потпишувањето на Договорот за добрососедство и имаше низа заеднички настани ...
| | веќе видена | слични
5 копии

По критиката на бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов на изјавата на македонскиот премиер Зоран Заев за отварање Српски културен центар во Скопје и ...
| | веќе видена | слични

Веќе има реакција во Србија по нападите и критиките од Бугарија зошто во Македонија е донесена одлука за враќање на српскиот јазик како изборен предмет во ...
| | веќе видена | слични

Каде се меѓународните организации во одбрана на основните човекови права во спорот Македонија - Бугарија? Парламентарното Собрание на Совет на Европа вчера ...
| | веќе видена | слични

„Кој тоа го зајакнува српскиот јазик: Влијание? Бугарски препукувања упатени до Македонија, преку грбот на Србија" (Блиц), „Бугарска офанзива на Белград: ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на вчерашниот ден, кога започна процесот на регистрација на дијаспората, забележани се 6 обиди за регистрација со ИП адреси од Македонија, посочува ...
сите 268 | | | веќе видена

Пекинг сака да му помогне на македонскиот народ што побрзо да се вакцинира, а кинеските интитуциите се подготвени за комуникација со македонските, одговориле ...
сите 355 | | | веќе видена

„Гоце Делчев, Даме Груев, Пере Тошев, Ѓорче, Никола Карев биле учители на бугарската егзархија. Факт е дека ние тоа го криеме во македонската историја. Во ...
сите 150 | | | веќе видена

Истрагата за обидот за бегство на Сашо Мијалков мора да се спроведе до крај, за да видиме дали некаде системот затаил, дали имаме одредени слабости, дали се ...
сите 424 | | | веќе видена

Миладина Монова, доктор по социјална антропологија oд Бугарската академија на науките и уметностите БАНУ, е гостинка вечерва во ТВ21 во дебатниот магазин „Клик ...
сите 121 | | | веќе видена

Вечерва Љубчо Георгиевски во „24 Анализа“ тврдеше дека македонизам не постои во 9-ти век, браќата Кирил и Методиј, и Наум и Климент се Бугари, не Македонци. ...
сите 179 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд поднесе предлози за определување мерка притвор за три лица, кои учествувале во протестите за ...
сите 257 | | | веќе видена

Вчера во 15:20 часот во полициската станица Аеродром, С.К.(77) од Скопје пријавил бил измамен од едно лице.Според пријавеното, околу 14:00 часот лицето дошло ...
сите 339 | | | веќе видена

Семејство од село Аравати, Ресен, на инстант лоз купен во Кавадарци „изгреба“ стан во Скопје Државна лотарија, со радост ви го претставува семејство Секуловски ...
сите 15 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владимиров: Администрација на Бајден ќе ја помага евроинтеграцијата на Северна Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: