ЦАРОВСКА: Учениците ја сакаат државната матура, досега 14.000 се пријавија да полагаат


Повеќе од 14 илјади ученици пријавија државна матура, што укажува дека тие сакаат да полагаат државна матура, рече денеска на прес-конференција министерката за ...
| | веќе видена | слични

Таа истакна дека концепцијата за полагање матура може да се менува од следната учебна година, бидејќи за тековната, сите законски рокови се веќе завршени. -Јас ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ги повика пратениците од другите политички партии да го поддржат предлогот на неговата партија за измени на ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 3. февруари 2021 (ИНПРЕС) – Средношколскиот сојуз бара поддршка од пратениците во Собранието за измени на Законот за средно образование со кои ќе се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека ги поддржува матурантите и наставниот кадар, бидејќи како што вели тој тие се во право и ги повика сите пратеници да го ...
| | веќе видена | слични

Министерката за образование Царовска го повтори својот став. Учениците ќе полагаат државна матура согласно законските регулативи, за кои тие заедно со Сојузот ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на денешната изјава одговорајќи на новинарски прашања дали очекува од другите политички партии да ги поддржат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

В петок напладне, на матичната Комисија за образование, наука и спорт, е закажана јавната расправа за нацрт-концепцијата за основно образование. Министерката ...
| | веќе видена | слични

Во рамки на матичната Комисија за образование, наука и спорт, за петок е закажана јавната расправа врзана за нацрт-коцепцијата за основно образование. Имено, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ова е голем ден за правната држава и за владеењето на правото, вака министерот за правда Бојан Маричиќ го оцени денешното донесување пресуда за слуачјот ...
сите 575 | | | веќе видена

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, посочи дека луѓето се опуштиле и дека тоа може да се забележи според бројот на заразени. Таа додаде дека Србија продолжува ...
сите 776 | | | веќе видена

Британскиот сој брзо се шири во државата. Тоа е и главната карактеристика на овој вид корона. Министерот за здравство Венко Филипче вели дека зголемениот број ...
сите 267 | | | веќе видена

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат, нема да има се додека Комисијата ...
сите 133 | | | веќе видена

Полицијата ги бара демонстрантите коишто создале нереди, фрлале со камења и вандалски се однесувале на протестот. Осуда за нападите врз новинарските екипи. ...
сите 193 | | | веќе видена

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Што не е јасно?” гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски кој се осврна на моменталната ...
сите 164 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЦАРОВСКА: Учениците ја сакаат државната матура, досега 14.000 се пријавија да полагаат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: