Здружението на директори од основните и средните училишта со поддршка на реформите

Текот на наставата во второто полугодие и реформските процеси во образованието беше тема на разговорот со Здружението на директори од основни и средни ...
| | веќе видена | слични

Македонски систем за основно образование е она што се гради со Нацрт-концепцијата за основно образование, вели во видео интервју за МИА, министерката за ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Предложените реформи во основното образование се во целосна согласност со препораките на Светска банка, објавени во последната белешка која се однесува на ...
| | веќе видена | слични

Со оглед на препораките на Светска банка во последниот напис, предложените реформи во основното образование се комплетно по нивните препораки. Имено, Светската ...
| | веќе видена | слични

Светска банка препорачува создавање подобар образован систем во кој учениците ќе бидат во фокусот, а наставниците ќе добијат поддршка, како и подобрување на ...
| | веќе видена | слични

На една прослава, каде бев поканет со поздравен говор, чинам на почетокот на 2011 година, близу една декада од денес (за што може да ми посведочат студентите) ...
| | веќе видена | слични

Според Марија Монтесори, континуираната работа почнува уште од најраната детска возраст, преку практичен ангажман и грижата за другите во околината. На тој ...
| | веќе видена | слични

Политичарите не смеат да го крeираат образовниот систем. Промените започнуваат од оние што се дел од системот и од оние што се во училницата. Затоа сите ...
| | веќе видена | слични

Како и се овие три години во „блескавата“ држава, се претставува дека и образованието е во нагорна линија, но фактичката состојба на терен е многу поинаква. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев одговарајќи на прашање од пратеникот Александар Николоски од ВМРО-ДПМНЕ каде се криел Сашо Мијалков кој два дена беше недостапен на ...
сите 334 | | | веќе видена

Нема да има жолти ленти за хотелот „Мериот“. Премиерот Зоран Заев за ТВ21 појасни дека правната основа за ова отпаднала откако екс директорот на УБК Сашо ...
сите 256 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска повторно ја повика опозицијата да учествува во пописот и рече дека оваа статистичка операција е преважна. Од пописот, според него, ...
сите 301 | | | веќе видена

Вакцина против Ковид-19 примиле 1677 здравствени работници, информираа за МИА од Министерството за здравство. Имунизацијата се одвива во модуларната болница ...
сите 387 | | | веќе видена

Каде бил во двата дена во кои ја крена на нозе цела Македонија, како потоа одеднаш се појави и сам дојде во Обвинителството за да си го земе решението за куќен ...
сите 259 | | | веќе видена

Владата забрани работа на рестораните за свадби, но не и свадби во станови, дворови и ресторани кои не се ни близу да ги исполнат условите за организирање ...
сите 182 | | | веќе видена

Сашо Мијалков ниту ги следел комуникациите, ниту ги слушал нелегално прислушуваните разговори во неговата канцеларија во УБК, вели адвокатот Миле Петровски во ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Здружението на директори од основните и средните училишта со поддршка на реформите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: