Дезавуирањето на македонскиот јазик е метафора за одрекувањето на македонската нација

Од последниот онлајн состанок на македонско-бугарската историска комисија, која беше во нецелосен состав, одржан на 22 јануари, прво произлезе соопштение дека ...
| | веќе видена | слични

Бугарските власти тврдат дека пред пописот во Албанија македонските власти имале засилена активност кај луѓето кои живеат во Голо Брдо, Мала Преспа и Корча да ...
| | веќе видена | слични

Бугарско-македонските односи и проблематизирањето на македонските евроинтеграции од страна на Бугарија, неофицијален Вашингтон не ги гледа како проблем, туку ...
| | веќе видена | слични

Соседските односи меѓу Бугарија и Северна Македонија одбележаа невиден напредок по потпишувањето на Договорот за добрососедство и имаше низа заеднички настани ...
| | веќе видена | слични

Каде се меѓународните организации во одбрана на основните човекови права во спорот Македонија - Бугарија? Парламентарното Собрание на Совет на Европа вчера ...
| | веќе видена | слични

Ние сме како едно семејство, Македонците се наши браќа, вели бугарскиот историчар и проф. Светлозар Елдаров за „Bulgaria on air“ . Тој додава дека Бугарите не ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Последно на што работи Владата е нарачка на вакцини и од производителот Астра Зенека, а ако се пресмета вкупно колку активности презедовме за да обезбедиме ...
сите 437 | | | веќе видена

Откако министерот за правда Бојан Маричиќ потврди дека на неформална средба во петокот, обвинителката Вилма Русковска му кажала „гласина“ дека е можно Сашо ...
сите 569 | | | веќе видена

Бојан Маричиќ три дена знаел за бегството на Мијалков и ништо не преземал, има ли појасен доказ за договорот Заев - Мијалков? Маричиќ ја криел информацијата ...
сите 547 | | | веќе видена

Во Албанија доцна синоќа, на меѓународниот аеродром, пристигна нова пратка од 15.210 вакцини од компанијата Фајзер, со што до сега пристигнати се 22.230 ...
сите 537 | | | веќе видена

Слушам одредени изјави по медиумите и сега формално јас не знам дали Сашо Мијалков избегал или не. Ако избегал ние имаме институции во државата кои треба да ...
сите 259 | | | веќе видена

Ставовите на Љубчо Георгиевски за односите со Бугарија заслужуваат внимание и аргументирана расправа и ни треба подготовка на домашната јавност за темите кои ...
сите 197 | | | веќе видена

Семејствата на осудените за „Монструм“ нема да можат да го поминат полицискиот кордон на крстосницата после Бит-пазар. Силно полициско обезбедување, оклопни ...
сите 200 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дезавуирањето на македонскиот јазик е метафора за одрекувањето на македонската нација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: