Милошоски тврди - Во Собранието има пратеник кој е осуден за силување


Лица сторители на родово базирано насилство да не можат да бидат кандидати за пратеници, градоначалници, министри или други високи политички функции. Ова го ...
| | веќе видена | слични

Какви се’ кривични дела се сторени во случајот „Јавна соба“ ќе се знае кога Обвинителството ќе спроведе темелна, брза и ефикасна истрага. Од она што се знае во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Го добивме Извештајот на Транспаренси за степенот на перцепција на корупцијата за 2019/20 година. Извештајот е поразителен за Македонија, рангирани сме дури на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Се донесе нов Закон за спречување и заштита од насилство врз жените и семејното насилство кој е темел, основа во борбата против насилството. Но, министерката ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„За периодот од јануари до септември 2020 година се случиле 1.168 насилства, од нив 836 жртви пријавиле насилство во градовите, а 332 во рурална средина. 51 ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Заради надминување на стереотипите, предрасудите, на линчот кој им се прави на жените заради нивната традиционално подредена улога во семејството, општеството, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заради надминување на стереотипите, предрасудите, на линчот кој им се прави на жените заради нивната традиционално подредена улога во семејството, ...
| | веќе видена | слични

1 Нема корупција. Има само перцепција дека има корупција. Вицепремиерот за борба против корупција Љупчо Николовски вели дека сега граѓаните и медиумите се ...
| | веќе видена | слични

Според Анализата на Амнести Интернешнл земјите кои го дефинираат силувањето како секс без согласност се: Белгија, Хрватска, Кипар, Данска, Германија, Грција, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Б.А. (37) од Тетово денеска е лишен од слобода откако кај него, при полициски претрес, е пронајдена техничка опрема со која тој нелегално продавал интернет и ...
сите 401 | | | веќе видена

ОХРИД ГО ЗАДРЖА СТАТУСОТ НА УНЕСКО Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини во своето обраќање на сесијата на Комитетот на УНЕСКО ...
сите 162 | | | веќе видена

– Почитувани помагатели и лични асистенти на лицата со оштетен вид, ова е QR кодот коj директно ве води до платформата за симнување на македонската верзија на ...
сите 111 | | | веќе видена

Силно невреме повторно ја погоди Белгија. Погодени се провинциите југоисточно од Брисел, направена е голема материјална штета. Се очекува дождот во Белгија да ...
сите 106 | | | веќе видена

Северна Македонија и понатаму ги истражува сите легални начини како поранешниот премиер Груевски да биде вратен назад, со цел да ја отслужи казната изречена од ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Милошоски тврди - Во Собранието има пратеник кој е осуден за силување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: