Дуалното образование услов за одржување на стопанството

Недостигот од квалификувана работна сила е огромна пречка за економското закрепнување во постковид-периодот, затоа на долг рок е потребен развој на соодветен ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ќе бидат доделени 18,8 милиони евра за поддршка на дури 60 проекти во Западен Балкан Фондот за регионални предизвици (РЦФ) го објавува првиот повик за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Адвокатската комора на Република Северна Македонија и Програмската канцеларија на Советот на Европа во Скопје организираат Обука за Обучувачи при „ Правда ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Ги усогласуваме потребите на реалниот сектор со профилите за кои ќе се образуваат учениците во средните стручни училишта, рече министерката за образование и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во соработка и консултации со општините, стопанските комори и реалниот сектор ќе се утврдуваат нови профили за запишување во средните стручни училишта во ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Министерството за образование и наука денеска информира дека почнува процес на консултации со компаниите, стопанските комори и локалните самоуправи за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Mинистерката за образование и наука Мила Царовска денеска ќе учествува на консултативни состаноци со претставници од компаниите, локалните самоуправи и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Под слоганот „Учи паметно, работи стручно“, министерката за образование и наука Мила Царовска, претставници од Владата и МОН, градоначалниците и компаниите ќе ...
| | веќе видена | слични

Осумдесет и пет отсто од компаниите во земјава се подготовени да соработуваат со средните стручни училишта, да се отворат посебни паралелки и да примаат ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште судот утре да утврди дека виновен за масовното нелегално прислушување во Македонија бил одамна исчезнатиот зол брат близнак на поранешниот директор на ...
сите 603 | | | веќе видена

Каде бил во двата дена во кои ја крена на нозе цела Македонија, како потоа одеднаш се појави и сам дојде во Обвинителството за да си го земе решението за куќен ...
сите 448 | | | веќе видена

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 24 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 248 лица сомнителни и ...
сите 608 | | | веќе видена

Денеска се собрани нови 20 илјади потписи против фалсификат на пописот кој на сила го турка власта, напиша на социјалните мрежи, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, ...
сите 165 | | | веќе видена

Сашо Мијалков ниту ги следел комуникациите, ниту ги слушал нелегално прислушуваните разговори во неговата канцеларија во УБК, вели адвокатот Миле Петровски во ...
сите 98 | | | веќе видена

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, вели дека зголемениот број на заразени лица со Ковид 19, последниве неколку дена се должи на присуството на ...
сите 189 | | | веќе видена

Стефан Андоновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, денеска од Неготино порача дека граѓанската акција за собирање потписи, со кои ќе се поништи Законот за пописот, ...
сите 62 | | | веќе видена

„Единствената улога на докажаниот губитник Христијан Мицкоски како шеф на ВМРО-ДПМНЕ е да го одбрани криминалот и да ја спречи правдата.Сите блокади, кочници, ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дуалното образование услов за одржување на стопанството

Од:
До кого (е-маил):
Порака: