Пендаровски: Бугарските „тврди позиции“ ќе останат и по изборите во април

Претседателот Стево Пендаровски не очекува промена на позициите на Софија кон Скопје и по изборите во Бугарија на 4 април. Во синоќешното интервју за ТВ Клан, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Одбележан е невиден напредок по потпишување на Договорот за добрососедство кој ги гарантира соседските односи помеѓу Бугарија и С.Македонија и истиот имаше ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Соседските односи меѓу Бугарија и Северна Македонија одбележаа невиден напредок по потпишувањето на Договорот за добрососедство и имаше низа заеднички настани ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Ѕидовите немаат место меѓу земји – соседи. Ѕидовите постојат но не во буквална смисла, туку од идеолошки, историски и политички аспект. Можат да се направат ...
| | веќе видена | слични

Но две години подоцна тешко е да се препознае напредок, а на негово место настана недоверба, напади и штетни дејствија, изјави денеска бугарскиот амбасадор во ...
| | веќе видена | слични

Само идеолошки, историски и од политички аспект постојат ѕидовите, кои инаку не треба да постојат помеѓу земјите соседи. За надминување на бариерите и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Актуелниот спор помеѓу Бугарија и Македонија не може да се надмине со инструментите на 19 век затоа што, како што рекол поранешниот британски премиер Черчил, ...
| | веќе видена | слични

Бугарската и македонската влада работат на планови за надминување на бариерите меѓу двете држави, смета бугарскиот европратеник Илхан Ќучук и вели дека се ...
| | веќе видена | слични

Георги Прванов, историчар и поранешен претседател на Бугарија од 2002 до 2012, во своето денешно интервју за 24 Часа вели дека концептот „заедничка историја“ ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Д-р. Виктор Исјановски, директор на Здравствен дом Скопје, во денешното гостување во емисијата Студио 10 на ТВ 24 изјави дека сите поликлиники се целосно ...
сите 464 | | | веќе видена

Ден откако надлежните не можат да го пронајдат поранешниот шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков, во јавноста засега излегоа ...
сите 386 | | | веќе видена

Охрид, 22. февруари 2021 (InPress) – Денеска е трет ден откако се собираат потписи под мотото „Стави потпис за вистински попис“ насекаде низ Македонија, ...
сите 212 | | | веќе видена

Сашо Мијалков ниту ги следел комуникациите, ниту ги слушал нелегално прислушуваните разговори во неговата канцеларија во УБК, вели адвокатот Миле Петровски во ...
сите 125 | | | веќе видена

Со мерката 22 во петтиот сет економски мерки е вклучено бришењето камати на граѓаните кон Јавни институции и претпријатија, посочи на денешната ...
сите 251 | | | веќе видена

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје бара повлекување од дневниот ред на точката за преименување на улиците во Скопје и го обвинува градоначалникот ...
сите 173 | | | веќе видена

Британскиот министер за здравство Мет Хенкок денеска изјави дека бројот на случаи со новите мутаците на коронавирус низ Велика Британија драстично е опаднат и ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пендаровски: Бугарските „тврди позиции“ ќе останат и по изборите во април

Од:
До кого (е-маил):
Порака: