Што договорил Заев со Бугарија: Дали за македонските револуционери ќе велиме дека се револуционери на „Северна“

Зошто наместо Владата, викендов членовите на македонскиот дел од заедничката македонско-бугарска комисија за прашања од историјата и за учебниците беа ...
| | веќе видена | слични

Самото постоење на човекот добива смисла доколку постои меморија за него. Истото е и со државата и нацијата. Без меморија нема минато, а нема ни иднина. Тоа ја ...
| | веќе видена | слични

Во амбиент на наша институционална молчаливост спрема сите спорни (дури и очигледно лоши) политички рефлексии од склучените договори со соседите, оцените и ...
| | веќе видена | слични

Од последниот онлајн состанок на македонско-бугарската историска комисија, која беше во нецелосен состав, одржан на 22 јануари, прво произлезе соопштение дека ...
| | веќе видена | слични

-Нема нешто ново по прашањето со Бугарија, односно пред два, три дена се одржа онлајн седница на заедничката Комисија во која не се зборуваше за нешто ново ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на МАНУ Љупчо Коцарев тврди дека двата договори - Преспанскиот и оној за Добрососедство со Бугарија се недостоинствени за граѓаните на Македонија ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, посочи дека луѓето се опуштиле и дека тоа може да се забележи според бројот на заразени. Таа додаде дека Србија продолжува ...
сите 769 | | | веќе видена

Владата нема никаква скриена агенда во пописот, а неговата политизација и форсирањето негативна кампања, може само да креира тензии, рече вечерва министерот за ...
сите 330 | | | веќе видена

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат, нема да има се додека Комисијата ...
сите 129 | | | веќе видена

Светската здравствена организација (СЗО) вечерва соопшти дека во изминатите 24 часа повеќе од 427.000 луѓе во светот се разболеле од Ковид-19, со што бројот на ...
сите 350 | | | веќе видена

Полицијата ги бара демонстрантите коишто создале нереди, фрлале со камења и вандалски се однесувале на протестот. Осуда за нападите врз новинарските екипи. ...
сите 193 | | | веќе видена

Изминатите два дена Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања меѓу Република Македонија и Република Бугарија ја одржа 12. ...
сите 299 | | | веќе видена

Скоро осум часа, Александар и Јордан Мијалков синови на избеганиот Сашо Мијалков даваат исказ во полициската станица во Кисела Вода. Полицијата се обидува да ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што договорил Заев со Бугарија: Дали за македонските револуционери ќе велиме дека се револуционери на „Северна“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: