Соопштение до јавноста oд македонската страна на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања


Членовите на македонскиот тим во Комисијата би сакале да ја информираат јавноста во однос на неточните и нецелосни информации кои се појавија во јавноста во ...
| | веќе видена | слични

Од последниот онлајн состанок на македонско-бугарската историска комисија, која беше во нецелосен состав, одржан на 22 јануари, прво произлезе соопштение дека ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Претседателот Стево Пендаровски не очекува промена на позициите на Софија кон Скопје и по изборите во Бугарија на 4 април. Во синоќешното интервју за ТВ Клан, ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Никој не го негира правото на Македонците да се наруваат Македонци, вели членот на Националниот совет на опозициската Бугарска социјалиситчка партија (БСП), ...
| | веќе видена | слични

Во интервју за софиската агенција Фокус, членот на Бугарската социјалистичка партија Петар Мутафчиев, потенцира дека никој не го негира правото на ...
| | веќе видена | слични

– Нека бидат нарекувани така, ние сме Бугари. Нека зборуваат македонски, тоа е целосно нивно право. Нека работат за доброто на македонската држава, но да не се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

И по завршување на парламентарните избори во Бугарија предвидени за 4. април, претседателот на земјава, Стево Пендаровски е песимист во однос на позициите на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за ТВ „Клан“ вели дека и власта и опозицијата во Бугарија имаат тврд став кон Македонија, што би значело дека кој и ...
| | веќе видена | слични

-Нема нешто ново по прашањето со Бугарија, односно пред два, три дена се одржа онлајн седница на заедничката Комисија во која не се зборуваше за нешто ново ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За помалку од два месеци поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков ќе мора да излезе од притвор од затворот во Шутка. Ова му го овозможува Законот за кривична ...
сите 1126 | | | веќе видена

Министерот за здравство д-р Венко Филипче при денешната посета на гостиварската болница изјави дека преку веб-страницата „Vakcinacija.mk“ и преку матичните ...
сите 483 | | | веќе видена

Планот кој не им успеа првично сега сакаат да го спроведат за два месеци од сега. Излегува ли Мијалков од притвор за два месеци? Тоа ли е договорот за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Конституиран е новиот состав на Советот за Рамномерен регионален развој и усвоена е програмата за 2021 година во вредност од 440 милиoни денари. Овие одлуки се ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Соопштение до јавноста oд македонската страна на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: