Најзначајната статистичка операција на една земја пописот влегува во вителот на политичката борба – опозицијата го оспорува легитимитетот на пописот


Опозицијата веќе ги собира потписите за повлекување на Законот за попис кој веќе ја помина собраниската процедура. За сега објаснувањето од најголемата ...
| | веќе видена | слични

Податоците кои ќе се соберат со попишување на терен ќе бидат споредувани со осум бази на податоци на државните институции, велат од владејачката партија, од ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Пописот на населението којшто ќе се одржи напролет, ќе обезбеди целосни, точни и релевантни податоци, кои се основа за градење на стратегии и политики и за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

СДСМ и понатаму продолжува да турка попис спротивен на сите европски стандарди и на само на два месеци пред пописот сеуште нема методологија за истиот. Доколку ...
| | веќе видена | слични

Пописот ќе биде безбеден од здравствен аспект, бидејќи и во пандемија државата покажа дека има капацитет на организира сложени операции со масовно учество на ...
| | веќе видена | слични

Зоран Заев и власта да се откажат од спроведување на насилен попис кој ќе биде фалсификат, чии бројки веќе однапред коалиционо ги договориле и наместо тоа да ...
| | веќе видена | слични
4 копии

„Сите сме свесни дека простор за одложување на пописот нема и сите треба да покажеме максимална посветеност и одговорност оваа статистичка операција да се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Се ова што се случуваше изминатите денови е класичен договор на Зоран Заев и Сашо Мијалков, вели претседателот на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, ...
сите 1015 | | | веќе видена

Стефан Андоновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, денеска од Неготино порача дека граѓанската акција за собирање потписи, со кои ќе се поништи Законот за пописот, ...
сите 240 | | | веќе видена

Советот на град Скопје ја усвои листата на регистарот на имињата на улиците во главниот град. Со тоа завршија неколкудневните натегања меѓу власта и ...
сите 127 | | | веќе видена

Moжни се нови мерки затоа што британскиот сој на коронавирусот се шири. За оваа опција зборуваше денеска министерот за здравство, Венко Филипче. „Британскиот ...
сите 477 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најзначајната статистичка операција на една земја пописот влегува во вителот на политичката борба – опозицијата го оспорува легитимитетот на пописот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: