Борел: Соработката меѓу ЕУ и САД ќе доведе до резултати и на Балканот

3 копии

Европската унија е подготвена да го обнови стратешкото партнерство со новиот американски претседател Џозеф Бајден со цел да постигне резултати во одржување на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дипломатот Линда Томас-Гринфилд, од претседателот Џо Бајден предложена за амбасадор на САД во ОН, денеска е на сослушување пред сенатската Комисија за ...
| | веќе видена | слични

Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ и потпретседател на ЕК, Жосеп Борел денеска се состана со вицепремиерот Никола Димитров и министерот за ...
| | веќе видена | слични

Македонија има јасна и неприкосновена ЕУ перспектива, а решение за деблокирање на процесот мора да има, велат од кабинетот на високиот претставник за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за надворешни работи на ЕУ, Жосеп Борел изјави дека кога станува збор за надворешната политика и безбедносните прашања, тој очекува „многу подобра ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ на денешниот состанок ќе разговараат за ажурирањето на стратегијата за дистрибуција на вакцините против ...
| | веќе видена | слични

Европската Унија и оваа недела остана без вакцините ветени од компанијата Фајзер, а оттаму велат дека немаат доволно производство. Во меѓувреме, или ...
| | веќе видена | слични
6 копии

По лидерите, министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ утре ќе ја разгледаат можноста за ажурирање на стратегијата за поделба на вакцините против ...
| | веќе видена | слични
5 копии

ЕУ денеска изрази силно несогласување со одлуката на руските власти да ги вклучат Прашкиот центар за граѓанско општество и Здружението на училишта за политички ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев одговарајќи на прашање од пратеникот Александар Николоски од ВМРО-ДПМНЕ каде се криел Сашо Мијалков кој два дена беше недостапен на ...
сите 334 | | | веќе видена

Нема да има жолти ленти за хотелот „Мериот“. Премиерот Зоран Заев за ТВ21 појасни дека правната основа за ова отпаднала откако екс директорот на УБК Сашо ...
сите 256 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска повторно ја повика опозицијата да учествува во пописот и рече дека оваа статистичка операција е преважна. Од пописот, според него, ...
сите 301 | | | веќе видена

Вакцина против Ковид-19 примиле 1677 здравствени работници, информираа за МИА од Министерството за здравство. Имунизацијата се одвива во модуларната болница ...
сите 387 | | | веќе видена

Каде бил во двата дена во кои ја крена на нозе цела Македонија, како потоа одеднаш се појави и сам дојде во Обвинителството за да си го земе решението за куќен ...
сите 259 | | | веќе видена

Владата забрани работа на рестораните за свадби, но не и свадби во станови, дворови и ресторани кои не се ни близу да ги исполнат условите за организирање ...
сите 182 | | | веќе видена

Сашо Мијалков ниту ги следел комуникациите, ниту ги слушал нелегално прислушуваните разговори во неговата канцеларија во УБК, вели адвокатот Миле Петровски во ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Борел: Соработката меѓу ЕУ и САД ќе доведе до резултати и на Балканот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: