Бајден ќе го има првиот официјален разговор со Трудо

Кога ќе дојде време да се оцени меѓународното наследство на американскиот претседател Џо Бајден, еден елемент ќе биде од огромно значење, а тоа е односот на ...
| | веќе видена | слични
4 копии
3 копии

Јапонскиот премиер Јошихиде Суга изјави дека во телефонски разговор со американскиот претседател Џо Бајден се согласиле дека билатералниот сојуз меѓу двете ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен и британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб во првиот телефонски разговор ги потврдија посебните ...
| | веќе видена | слични
4 копии
2 копии

Размената на територии меѓу Србија и Косово „би била многу опасна”, изјави претставникот на Европската Унија (ЕУ), Мирослав Лајчак, за францускиот весник ...
| | веќе видена | слични

Стејт департментот ја преиспитува одлуката на претходната американска администрација на Доналд Трамп, според која Кина извршила геноцид и злосторства против ...
| | веќе видена | слични

Дипломатот Линда Томас-Гринфилд, од претседателот Џо Бајден предложена за амбасадор на САД во ОН, денеска е на сослушување пред сенатската Комисија за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пекинг сака да му помогне на македонскиот народ што побрзо да се вакцинира, а кинеските интитуциите се подготвени за комуникација со македонските, одговориле ...
сите 403 | | | веќе видена

Не стивнуваат реакциите по контроверзните предлози на поранешниот премиер Љубчо Георгиевски за разрешување на македонско бугарскиот спор. Откако првично ...
сите 166 | | | веќе видена

„Се зборува дека после завршните зборови Мијалков може да побегне“. Ова му го кажала обвинителката Вилма Русковска на министерот Бојан Маричиќ во петокот на 19 ...
сите 258 | | | веќе видена

Последните пораки од официјална Софија се со цел да се откажеме од Македонците во Бугарија кои имаат добиено повеќе пресуди од судот во Стразбур, а поради кои ...
сите 120 | | | веќе видена

Вечерва Љубчо Георгиевски во „24 Анализа“ тврдеше дека македонизам не постои во 9-ти век, браќата Кирил и Методиј, и Наум и Климент се Бугари, не Македонци. ...
сите 167 | | | веќе видена

Миладина Монова, доктор по социјална антропологија oд Бугарската академија на науките и уметностите БАНУ, е гостинка вечерва во ТВ21 во дебатниот магазин „Клик ...
сите 23 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд поднесе предлози за определување мерка притвор за три лица, кои учествувале во протестите за ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бајден ќе го има првиот официјален разговор со Трудо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: