Левица поднесе иницијатива за оценка на уставноста на Законот за решавање на спорот помеѓу Владата и „Макпетрол“


Партијата Левица поденсе иницијатива до Уставниот суд за поведување на постапка за оценување на уставноста и поништување на Законот за решавање на спорот ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски на конференцијата „Визија за енергетска транзиција 2040“ посочи дека компанијата планира до 2024 година да го ...
| | веќе видена | слични

Резервите јаглен во постоечките рудници на РЕК „Битола“, Суводол и Брод Гнеотино, не се доволни за работа на сите три блока на комбинатот кој е енергетски ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Се разгледува можноста да се зголемат екоколошките стандарди за увоз на возила- велат од Министерството за економија. Се прват анализи, допрва ќе се знае дали ...
| | веќе видена | слични

Директорот на ЕСМ, Васко Ковачевски на дебатата „Визија за енергетска транзиција 2040“ соопшти дека РЕК Битола ќе престане да произведува струја од јаглен во ...
| | веќе видена | слични

Државата во првата половина од годината планира да ја заокружи регулативата за спроведување проекти што ќе ја подобрат енергетската ефиканост и ќе се овозможат ...
| | веќе видена | слични

Производството на електрична енергија од јаглен да се замени со производство на електрична енергија од обновливи извори – ова е суштината на енергетската ...
| | веќе видена | слични

Регулаторната комисија за енергетика до Министерството за економија и до други надлежни институции доставила предлог за зголемување на опфатот на ранливите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев одговарајќи на прашање од пратеникот Александар Николоски од ВМРО-ДПМНЕ каде се криел Сашо Мијалков кој два дена беше недостапен на ...
сите 334 | | | веќе видена

Нема да има жолти ленти за хотелот „Мериот“. Премиерот Зоран Заев за ТВ21 појасни дека правната основа за ова отпаднала откако екс директорот на УБК Сашо ...
сите 256 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска повторно ја повика опозицијата да учествува во пописот и рече дека оваа статистичка операција е преважна. Од пописот, според него, ...
сите 301 | | | веќе видена

Вакцина против Ковид-19 примиле 1677 здравствени работници, информираа за МИА од Министерството за здравство. Имунизацијата се одвива во модуларната болница ...
сите 387 | | | веќе видена

Каде бил во двата дена во кои ја крена на нозе цела Македонија, како потоа одеднаш се појави и сам дојде во Обвинителството за да си го земе решението за куќен ...
сите 259 | | | веќе видена

Владата забрани работа на рестораните за свадби, но не и свадби во станови, дворови и ресторани кои не се ни близу да ги исполнат условите за организирање ...
сите 182 | | | веќе видена

Сашо Мијалков ниту ги следел комуникациите, ниту ги слушал нелегално прислушуваните разговори во неговата канцеларија во УБК, вели адвокатот Миле Петровски во ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Левица поднесе иницијатива за оценка на уставноста на Законот за решавање на спорот помеѓу Владата и „Макпетрол“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: