Вардар есенски првак, Работнички ја прекина црната низа

Вардар есенскиот дел од првенството во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ) ќе го заврши на првото место, откако по 17-то коло „црвено-црните“ ја задржаа предноста од пет бода во однос на Металург. Вардар во оваа рунда одигра нерешено 1:1, во Кратово, против Силекс. Бразилецот Лико им донесе предност на вардарци во првиот дел која на десет минути до крајот на натпреварот ја анулира Јовановиќ. Со ист резултат заврши и дербито во Тетово помеѓу Ренова и Металург. Јанчевски од пенал и донесе предност на Ренова, додека бод за Металург спаси Илијоски во 90-та минута. Металурзите мечот го завршија со играч помалку, бидејќи уште во 11-та минута црвен картон заработи Кралевски. Работнички конечно стави крај на црната серија, од осум последовни порази, „романтичарите“ со 3:1 го победија фенерџијата 11 Октомври. Петковски, Савиќ и Маневски беа стрелци за Работнички, честа на гостите од Прилеп ја спаси Гешовски. Цветановски со гол во финишот на првиот дел му донесе минимална победа на Напредок на мечот со Хоризонт ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со денешниот натпревар помеѓу Охрид и актуелниот првак Шкендија комплетирано е 17-то коло во Првата македонска фудбалска лига. Шкендија успеа да ги однесе бодовите од жешкиот терен во Охрид со победата од 1:2. Натпреварот беше решен во последните 20 минути кога беа постигнати трите гола, Реџепи и Јовановски ги постигнаа головите за Шкендија, голот за Охрид е дело на Митрески. По денешниот натпревар двата тима ги задржаа истите позиции на табелата, Охрид е на седмото место, додека Шкендија е трета со три бода помалку зад второпласираниот Металург, и со осум бода помалку од лидерот Вардар. Инаку, Вардар, на коло до крајот на есенскиот дел од првенството го обезбеди првото место пред пролетниот дел од првенството, кога и ќе се решава рашањето околу титулата. Табела: 1. Вардар 41 2. Металург 36 3. Шкендија 33 4. Силекс 26 5. Брегалница 25 6. Ренова 21 7. Охрид 20 8. Напредок 20 9. Работнички 18 10. Тетекс 17 11. Хоризонт Турново 15 12. 11 Октомври 9
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Шкендија славеа со 1-2 на гостувањето против Охрид во последниот натпревар од седумнаесеттото коло во Првата македонска фудбалска лига. Актуелниот шампион немаше нималку лесна задача да ја оправда улогата на фаворит на овој натпревар, но на крајот сепак успеа да стигне до посакуваните три бода. Мечот беше решен во второто полувреме, кога гостите од Тетово најпрвин поведоа со голот на Реџепи во 70. минута, пред преку Јовановски тринаесет минути подоцна да зголемат на 0-2. До крајот на мечот фудбалерите на Охрид успеаја само да го ублажат поразот преку Митрески. Со овој триумф фудбалерите на Шкендија се зацврстија на третото место на табелата и сега имаат вкупно 33 бода, осум помалку од лидерот Вардар. Од друга страна, екипата на Охрид по поразот остана на седмото место со дваесет освоени бода по првите 17 одиграни натпревари.
| | веќе видена | слични

Металург на едно коло пред крајот на есенската полусезона е втор со пет бода помалку Работнички ја прекина серијата порази Најтрофејниот македонски клуб Вардар ќе презими на првото место во Првата фудбалска лига по саботните мечеви од 17. коло, првпат по 2002 година, кога ја освои последната од петте шампионски титули. Есенскиот дел од шампионатот го обележа капитенот на лидерот Филип Ивановски, кој со 14 гола е водечки стрелец на шампионатот. Вардар е единствена непоразена екипа сезонава, а по ремито во Кратово со Силекс од 1-1 има пет бода повеќе од Металург, кој одигра со истиот резултат со Ренова на гости, на едно коло пред зимската пауза. Ренова дојде во водство со гол по сомнително досуден пенал и престрого исклучување на стоперот на „железарците“, Игор Кралевски, кој на теренот се врати по еден меч суспензија. Баже Илијоски му донесе еден бод на Металург со гол во последните минути од мечот, од слободен удар. Работнички секако е разочарување на есенскиот дел, во кој се бори за опстанок наместо за ...
| | веќе видена | слични

Серијата од осум порази „романтичарите“ ја прекинаа со триумфот против фенерџијата 11 Октомври, што е прва првенствена радост за новиот тренер Ѓоре Јовановски Работнички конечно ја прекина црната серија од осум порази по ред во првенството со триумф од 3-1 против последнопласираниот 11 Октомври на стадионот „Борис Трајковски“ во Маџири, во рамките од 17. коло во Првата фудбалска лига на Македонија. Ова воедно беше и прва победа за новиот тренер Ѓоре Јовановски, по трите порази откако се врати на клупата кај „романтичарите“. Незгодниот 11 Октомври сезонава извлече бод против конкурентите за титулата Металург и Шкендија, но „романтичарите“ се спротивставија со дури четворица напаѓачи, од кои Петковски, Савиќ и Маневски ја затресоа мрежата во 21, 45 и 54 минута, а Гешоски само го ублажи поразот во 74. минута. - Kонечно да видиме малку радост. Добро е што ја прекинавме лошата серија и сега можеме полесно да играме фудбал – рече напаѓачот Kрсте Велкоски. Вардар есенскиот дел го завршува како лидер, по ремито кај ...
| | веќе видена | слични

Сашко Ѓ. Димовски Фудбалерите на Вардар ќе презимат како лидери во домашното првенство. На коло до крајот на есенската полусезона имаат пет бода предност во однос на Металург на втората позиција, откако и едните и другите ремизираа во своите мечеви од 17 коло. Црвено-црните, кои се' уште не знаат за пораз (имаат 12 победи и 5 нерешени исходи), одиграа 1:1 кај Силекс, Лико погоди за скопјани во 31 минута, бод на домашниот состав му обезбеди Јовановиќ во 80 минута. Дуелот во Кратово го следеа и околу 200 „комити“, симпатизери на Вардар, кои, сепак, се погрижија да фрлат дамка врз гостувањето на нивните миленици. Според извештаите оттаму тие предизвикале вистински хаос, притоа нападнале еден жител и го оштетиле неговото возило. Со идентичен резултат заврши и дуелот во Тетово меѓу Ренова и Металург. Јанчевски им обезбеди предност на домашните со погодокот од пенал во 11 минута, железарци спасија бод во 89 минута преку Илијоски. Гостите од Скопје завршија со фудбалер помалку на тревникот по исклучувањето на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 186 | | | веќе видена

Дали е уставна или не амнестијата што ја потпиша, па под притисок на јавноста ја повлече поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов? Оваа е доминантната ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вардар есенски првак, Работнички ја прекина црната низа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: