Тадиќ од Србите на северот на Косово очекува подршка за дијалогот

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска на Србите на северот на Косово им порача дека од нив очекува подршка за дијалогот постигнат во Брисел и очекува дека нема да го блокираат. - Верувам дека ќе сакаат. Јас тоа го барам од нив, рече шефот на српската држава одговарајќи на новинарско прашање дали мисли оти Србите на северот ќе го прифатат денеска постигнатиот договор за граничните премини. Тој рече дека тоа не го бара само од граѓаните, туку пред се од нивните лидери, кои не смеат да се кријат зад граѓаните.
| | веќе видена | слични
2 копии

Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска одби да даде прогноза за тоа дали денешното отстранување на барикадите од Јагњеница ќе ја приближи Србија до кандидатски статус за членство во ЕУ, но истакна дека мора да се излезе од спиралата на насилство. - Ги повикав Србите да се повлечат од барикадите исклучиво со цел да ги заштитам нивните животи, како и животите на војниците на КФОР. Секое насилство и повреди или губење на животи не води кон спирала на насилство од која нема излез, изјави Тадиќ. Осврнувајќи се на критките дека ја занемарил одбраната на интегритетот на државата, Тадиќ истакна дека кога е во прашање Косово српските институции прават се за одбрана на интегритетот и животот на населението, што, како што рече, е најважно за него. - Водиме сметка за тоа, нема да отстапиме од интегритетот, но пред се водиме сметка за животот на луѓето, нагласи Тадиќ. Тој истакна дека ниту малку не ги променил своите ставови, иако имало и такви погрешни интерпретации на неговите мотиви. - Ние мораме да излеземе од ...
| | веќе видена | слични

Тој повтори дека останува на ставот за потребата за отстранување на барикадите, но Ерхард Дрејвс, командантот на КФОР, претпочита тоа да го види во практика Српскиот претседател Борис Тадиќ им порача во саботата на Србите на северот од Косово, а особено на нивните политички лидери, оти од нив очекува да го поддржат дијалогот постигнат во Брисел и да не ја блокираат неговата примена. "Верувам дека ќе сакаат. Јас тоа го барам од нив", рече шефот на српската држава одговарајќи на новинарско прашање дали мисли оти Србите на северот ќе го прифатат постигнатиот договор за граничните премини. Тој нагласи дека тоа не го бара само од граѓаните, туку пред се од нивните лидери, кои не смеат да се кријат зад граѓаните. Тадиќ исто така рече оти останува на ставот за потребата за отстранување на барикадите. Ерхард Дрејвс, командант на КФОР, во врска со отстранувањето на барикадите има резерва: "Не верувам во изјавата на претседателот на Србија додека не видам конкретни резултати". Радио-телевизија Косово пренесува дека ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Борис Тадиќ претседател на Србија, на вчерашната посета во Берлин им порача на Србите од северот на Косово, дека очекува од нив да го поддржат договорот за интегрираната контрола на премините и да овозможат негово целосно реализирање. Според зборовите на претседателот тој цврсто останува на ставот за потребата од отстранување на барикадите.
| | веќе видена | слични

- Верувам дека ќе сакаат. Јас тоа го барам од нив, рече шефот на српската држава одговарајќи на новинарско прашање дали мисли оти Србите на северот ќе го прифатат денеска постигнатиот договор за граничните премини. Тој нагласи дека тоа не го бара само од граѓаните, туку пред се од нивните лидери, кои не смеат да се кријат зад граѓаните. Тадиќ исто така рече оти останува на ставот за потребата за отстранување на барикадите.
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска негираше дека имал редовни контакти со обвинетиот Бојан Јовановски во случајот „Рекет“. – Службени ...
сите 304 | | | веќе видена

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 116 | | | веќе видена

Полициски нуркачи во контаминираните води околу новозеланскиот вулкански Бел остров, каде нема речиси никаква видливост, денеска се обидуваат да ги пронајдат ...
сите 134 | | | веќе видена

Ту мач. Ова е премногу од кого и да е. Да се поднесат 5.000 амандмани е навистина премногу. Ние во наредниот период ќе ја разгледаме коалицијата со ДУИ. Ова е ...
сите 238 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев, кој се јавува како главен сведок во случајот „Рекет“, потврдува дека негов е гласот што се слуша на аудио-снимките кои се појавија во ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тадиќ од Србите на северот на Косово очекува подршка за дијалогот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: