Пандемијата ги намали приходите на општините за 25 милиони евра!


3 копии

Државниот завод за ревизија планира годинава да го чешла трошењето на народните пари на дури 59 државни институции, јавни претпријатија, општини, здравствени ...
| | веќе видена | слични

Владата ќе им ги прости каматите на долговите од недомаќинското работење на градоначалниците и директорите. Новиот закон кој предвидува отпишување на каматите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Транспарентноста и отчетноста носат подобар квалитет на услугите за граѓаните. Затоа, како Влада иницираме зголемена транспарентност и отчетност на органите на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Иако некои едвај ги покриваат основните трошоци на институциите кои ги водат огромен број директори на државни институции се обидуваат по секоја цена да најдат ...
| | веќе видена | слични

Прво отчетност пред јавноста, па државни пари. Општините и нивните јавни претпријатија кои нема да ги објават извештаите за својата работа на нивните веб ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Општина Карпош во период од една година потрошила три милиони денари за „закуп на простор во весник на македонски јазик за објавување на огласи, соопштенија и ...
| | веќе видена | слични

Нови дополнителни 2 милиони евра долг за општина Гостивар. Ова следува по намалените приходи од локалната економија во општинската каса и дополнителни трошоци, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Стефан Андоновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, денеска од Неготино порача дека граѓанската акција за собирање потписи, со кои ќе се поништи Законот за пописот, ...
сите 218 | | | веќе видена

Советот на град Скопје ја усвои листата на регистарот на имињата на улиците во главниот град. Со тоа завршија неколкудневните натегања меѓу власта и ...
сите 157 | | | веќе видена

Република Македонија, со целосно потпирање врз мултилатералните механизми во обезбедувањето на вакцини, ги чувствува последиците на севкупниот неуспех да се ...
сите 140 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пандемијата ги намали приходите на општините за 25 милиони евра!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: