Помалку бариери,повеќе помош за лицата со хендикеп

Ова е еден од секојдневните проблеми со кој се соочува Некис Хакија како лице со инвалидитет. На меѓународниот ден на лица со хендикеп, од министерот за труд и социјала, Спиро Ристовски побараа да се почитуваат нивните права.Тој им вети дека ќе даде максимум за подобрување на состојбата на лицата со хендикеп. Децата со Даунов синдром пак, покажаа дека доколку им се даде можност и се работи со нив, тие имаат што да покажат. Во Македонија живеат повеќе од 200 илјади луѓе со хендикеп. Денеска на меѓународниот ден, од одговорните побараа да не бидат заборавени.
| | веќе видена | слични

Постојат низа примери каде околината не ни знаела дека имало дете во домот, само поради тоа што било родено со хендикеп, па семејството го криело "Хендикепот не е прашање на медицина, туку на човекови права, и не е прашање на социјала, туку прашање на социјална политика и интеграција", со ваква порака директорот на здружението на лица со хендикеп "Полио Плус", Звонко Шавревски го поздрави Меѓународниот ден на лицата со хендикеп, 3 Декември. Денот кој е избран во чест на годишнината од усвојувањето на светската програма на активностите за хендикепираните од страна на Генералното собрание, има за цел да го подигне степенот на разбирање на проблемите на хендикепираните и да ја зголеми свеста за сето она што ќе се добие доколку хендикепираните во секој аспект се интегрираат во општествениот и економскиот живот на заедницата. Иако во Македонија во последниве години се прават напори да се исполнат основните услови за подобро секојдневие на лицата со хендикеп, сепак состојбата се уште е загрижувачка, а лицата со ...
| | веќе видена | слични

Наташа Јанчиќ „Ние сме глуви, но еднакви со вас“ - порачуваат Христина, Марија, Андријана, ученички од училиштето за глуви Партение Зографски, кои сакаат да се дружат и со свои врсници кои немаат проблеми со слухот, но имаат пречки во комуникацијата. Тие се примерни ученички, слободното време го користат за спортување, другарување, сурфање на интернет. Вo Македонија околу 200.000 лицата со хендикеп во секојдневниот живот се соочуваат со многу проблеми како што се непристапност до училиштата, факултетите, деловните објекти, немањето звучни сигнали на семафорите, недостапноста на книгите поради немањето превод на Браево писмо. За да им се олесни живото на овие лица Собранието наредната недела ќе ја ратификува Конвенцијата за правата на лицата со инвалидитет. -Со Конвенцијата од областа на социјалната и економската сигурност на сите граѓани на која потписник е Македонија, преземена е обврска за заштита и унапредување на човековите права на лицата со инвалидност – рече Спиро Ристовски, министер за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 186 | | | веќе видена

Дали е уставна или не амнестијата што ја потпиша, па под притисок на јавноста ја повлече поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов? Оваа е доминантната ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Помалку бариери,повеќе помош за лицата со хендикеп

Од:
До кого (е-маил):
Порака: