Официјална Софија би сакала интегрален пристап за изградба на Коридорот 8


Повторното, овој пат политичко актуализирање на прашањето за изградба на железничката пруга Скопје – Софија, по најавата на македонската влада за продажба, ...
| | веќе видена | слични

Бугаирја и Македонија треба да си ги преземат обврските за изградба на инфраструктурата и во работата на историската комисија и тука наоѓаме решение, а тоа е ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев во емисијата Трилинг, за бугарско-македонските односи, потенцираше дека тие бараат посериозна имплементација на Договорот за ...
| | веќе видена | слични
9 копии

На денешната средба на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања помеѓу Северна Македонија и Бугарија, на која се ...
| | веќе видена | слични

Претставници на Владата се подготвени пред пратениците во собраниската Комисија за надворешна политика да презентираат информации за преговорите со Бугарија, ...
| | веќе видена | слични

Денеска се очекува да продолжат онлајн консултациите во рамките на Македонско-бугарската комисија на кој треба да се прецизираат текстовите од записните на ...
| | веќе видена | слични

Нема да се најде решение сѐ додека Бугарија инсистира да ни наметне преговори за нашиот македонски идентитет, вели Марко Трошановски од Институтот за ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Претставници на бугарско-македонска заедничка комисија за историски и образовни прашање денеска ќе одржат онлајн состанок на кој треба да ги прецизираат ...
| | веќе видена | слични

На средбата ќе учествуваат по тројца претставници од двете страни. Копретседавачот на комисијата од македонска страна, Драги Ѓоргиев за МИА потврди дека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев одговарајќи на прашање од пратеникот Александар Николоски од ВМРО-ДПМНЕ каде се криел Сашо Мијалков кој два дена беше недостапен на ...
сите 334 | | | веќе видена

Нема да има жолти ленти за хотелот „Мериот“. Премиерот Зоран Заев за ТВ21 појасни дека правната основа за ова отпаднала откако екс директорот на УБК Сашо ...
сите 256 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска повторно ја повика опозицијата да учествува во пописот и рече дека оваа статистичка операција е преважна. Од пописот, според него, ...
сите 301 | | | веќе видена

Вакцина против Ковид-19 примиле 1677 здравствени работници, информираа за МИА од Министерството за здравство. Имунизацијата се одвива во модуларната болница ...
сите 387 | | | веќе видена

Каде бил во двата дена во кои ја крена на нозе цела Македонија, како потоа одеднаш се појави и сам дојде во Обвинителството за да си го земе решението за куќен ...
сите 259 | | | веќе видена

Владата забрани работа на рестораните за свадби, но не и свадби во станови, дворови и ресторани кои не се ни близу да ги исполнат условите за организирање ...
сите 182 | | | веќе видена

Сашо Мијалков ниту ги следел комуникациите, ниту ги слушал нелегално прислушуваните разговори во неговата канцеларија во УБК, вели адвокатот Миле Петровски во ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Официјална Софија би сакала интегрален пристап за изградба на Коридорот 8

Од:
До кого (е-маил):
Порака: