Британска студија: Оздравените имаат ист имунитет како вакцинираните од коронавирусот


Англиското јавно здравје (PHE) редовно тестирало две соодветни групи на волонтери помеѓу јуни и ноември минатата година - 6.000 здравствени работници кои ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во моментов, среде глобална пандемија, можеби е тешко да се размислува за идните неколку месеци. Но, податоците ни кажуваат дека и ова ќе заврши, иако тоа нема ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ново истражување на американски научници предвидува дека корона вирусот наскоро ќе стане помалку заразен и ќе се претвори во сезонска болест која ќе ...
| | веќе видена | слични

Сите одбранбени клетки во телото се познати како леукоцити или бели крвни клетки. Обично, кај здрави луѓе, има 4-9 милијарди бели крвни зрнца во еден литар ...
| | веќе видена | слични

Пред повеќе од 48 години, поточно во 1972 година, Југославија беше погодена од епидемија на големи сипаници - вариола вера. Вирусологот Ана Глигиќ објасни дека ...
| | веќе видена | слични

Вирусот SARS-CoV-2 кој што го предизвикува Ковид-19 со текот на времето ќе стане сè помалку заразен, па ќе прерасне во сезонска болест. Ова ќе се случи тогаш ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бугарскиот премиер Кирил Петков утре ќе реферира пред пратениците во Собранието на Бугарија за резултатите од неговата посета на Скопје, како и од средбата на ...
сите 630 | | | веќе видена

Скопскиот Кривичен суд денеска му одреди притвор во траење од 30 дена на 21-годишниот скопјанец Т.М., кој вчера на булеварот „Видое Смилевски Бато“ во Скопје ...
сите 338 | | | веќе видена

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД и испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото го направија и ...
сите 613 | | | веќе видена

Засилувачката доза на вакцините против Ковид-19 може да ги намали идните хоспитализации во Европа за најмалку половина милион, соопшти денеска Агенцијата за ...
сите 406 | | | веќе видена

СОНК бара владата да ја преиспита одлуката за почетокот на второто полугодие. Синдикалците ги повикаа надлежните да размислат за алтернативни методи додека ...
сите 143 | | | веќе видена

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, пред еден месец добила две писма со закани по живот, објави Дојче ...
сите 49 | | | веќе видена

Пратениците ја продолжуваат агонијата на и така уништените компании. Поради тоа што не успеаја да ги усвојат измените на Законот за платен промет, фирмите кои ...
сите 461 | | | веќе видена

Легендарниот пејач Аки Рахимовски за последен пат беше испратен на загрепски Мирогој во Алејата на великаните. Ковчегот на Аки Рахимовски беше покриен со ...
сите 149 | | | веќе видена

Власта е неспособна да се справи со КОВИД кризата, за еден ден над 2000 лица се позитивни, велат преку партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.Власта не знае како ...
сите 269 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Британска студија: Оздравените имаат ист имунитет како вакцинираните од коронавирусот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: