Бугарија сака поголемо присуство во Македонија преку компании, медиуми, универзитети...


Бугарија посакува да го зголеми своето присуство во Македонија и да влијае на општествено-политичките процеси преку свои компании и медиуми или со телевизија ...
| | веќе видена | слични

Видео-конференција на дел од членовите во Мешовитата македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања ќе се одржи утре, дознаваме неофицијално од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Продолжуваат разговорите со Бугарија околу конкретни проекти, но Владата е со јасен став дека за Македонците, македонскиот јазик и идентитет нема простор за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Тоа е акциски план на секторска основа, каде што преку повеќе сектори, каде што очекуваме да биде усвоен на првата Меѓувладина конференција помеѓу Бугарија и ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Секаде каде што има какви било коментари, а задираат во нашиот македонски идентитет и македонски јазик, апсолутно не разговараме, изјави денеска на ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања, во однос на смената на член на Мешовитата македонско-бугарска историска комисија, рече дека како што ...
| | веќе видена | слични

Литовски сам побарал да не му се продолжи договорот како член на историската комисија која преговара со Бугарија. Ова го тврди премиерот Заев кој вели дека за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот Стево Пендаросвки најпрвин ќе се консултира со правни експерти, па потоа ќе го потпише Законот за попис, велат од кабинетот на претседателот. Од ...
сите 455 | | | веќе видена

Ракометната легенда, еден од најдобрите десни бекови во историјата на овој спорт, Кирил Лазаров, во опширно интервју за подкастот на ракометниот сојуз на ...
сите 479 | | | веќе видена

И покрај многуте очекувања, повторното судење за случајот Монструм не донесе ништо ново. Односно, обвинителката Фатиме Фетаи побара доживотен затвор за ...
сите 120 | | | веќе видена

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски во денешното гостување на радио Канал 77 предупреди дека секој што ќе даде лажни податоци или ќе ...
сите 375 | | | веќе видена

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 310 пациенти позитивни и суспектен на коронвирусот. По ...
сите 664 | | | веќе видена

Американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе потпише десет извршни наредби за борба против коронавирусот, вклучително и наредба фондот за непогоди да се ...
сите 74 | | | веќе видена

Членовите на македонскиот тим во Комисијата би сакале да ја информираат јавноста во однос на неточните и нецелосни информации кои се појавија во јавноста во ...
сите 238 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бугарија сака поголемо присуство во Македонија преку компании, медиуми, универзитети...

Од:
До кого (е-маил):
Порака: