Бучковски: Блискоста со Бугарија нè тера да преземеме чекори за изнаоѓање решение


Мојата улога како специјален претставник на Северна Македонија произлегува од напорите на македонската Влада да постигне решение во билатералниот спор со ...
| | веќе видена | слични

„Или ќе инсистираме во преговарачката рамка за Република Северна Македонија да има последно 35-то поглавје и за време на процесот на преговори да следиме дали ...
| | веќе видена | слични

Во Бугарија има цврста и консензуална позиција во однос на Македонија, но земјата ја испушти шансата и изгуби многу време, а не успеа да ги убеди европските ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Премиерот Зоран Заев вчера на редовниот годишен состанок со шефовите на дипломатските мисии на земјите-членки на ЕУ во нашата земја ги информираше амбасадорите ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Постојат само две опции за Бугарија да даде зелено светло за преговарачката рамка за Северна Македонија со Европската Унија (ЕУ), со кои треба да се вметнат ...
| | веќе видена | слични

Според Јотова, Бугарија има цврста и консензуална позиција со европските институции во врска со МакедонијаДоколку не се вметнат бугарските барања во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Шефовите на дипломатските мисии на земјите-членки на ЕУ во земјава предводени од евроамбасадорот Дејвид Гир, денеска, на редовниот годишен состанок со ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во просториите на Владата вчера се одржа редовниот годишен состанок на шефовите на дипломатските мисии на државите-членки на ЕУ во земјава, на која премиерот ...
| | веќе видена | слични

– Актуелниот претседавач со ЕУ, Португалија, се надева дека во првата половина од годинава ќе се деблокира спорот со Софија и оти ќе може да се одржи првата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вилма Русковска, шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал е обвинителот со кој министерот за правда, Бојан Маричиќ се сретнал во петокот и ...
сите 795 | | | веќе видена

Програмерка од Македонија укажува дека системот за попишување има големи слабости и дека секој кој ќе инсталира VPN, а како што таа објави на Фејсбук во ...
сите 158 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче, истакна дека зголемен е и бројот на пациенти кои се хоспитализираат, меѓутоа не до тој степен да ги загрозуваат ...
сите 447 | | | веќе видена

Семејствата на осудените за „Монструм“ нема да можат да го поминат полицискиот кордон на крстосницата после Бит-пазар. Силно полициско обезбедување, оклопни ...
сите 227 | | | веќе видена

„Софија загрижена поради честите напади на Бугарите во С.Македонија“, „Нов удар на Бугарите кон Македонија“, „Радев бара правда за Бугарите“, се само дел од ...
сите 218 | | | веќе видена

Иванка Василевска, пратеник во Собранието од ВМРО-ДПМНЕ вели дека партијата чиј член е смета дека ова нема да претставува попис на резидентното население, оти ...
сите 193 | | | веќе видена

Нема ден да нема нов скандал и ново забегување во самобендисните изјави на државниот политички врв. Министер за одбрана, втор чин во партијата на власт вели: ...
сите 359 | | | веќе видена

Единаесет полициски службеници беа повредени во петокот на протестите за случајот „Монструм“. Иако се очекуваа немири, како и на претходните вакви протести, и ...
сите 249 | | | веќе видена

„Сите обвинувања, лаги и спинови за наводни договори со власта за бегството на Мијалков, создадени во белиот дворец, паднаа во вода.На површина исплива ...
сите 135 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бучковски: Блискоста со Бугарија нè тера да преземеме чекори за изнаоѓање решение

Од:
До кого (е-маил):
Порака: