Весникот NY Times од 26 Мај 1903 - Убиен е Македонскиoт лидер Делчев!

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски смета дека Македонија не заслужува да стане членка на Европската унија. „Успеавме да докажеме дека го штитиме бугарскиот ...
| | веќе видена | слични

Историчарот Пламен Павлов во интервју за бугарски „ Фокус “ вели формирањето на Мешовита македонско-бугарска комисија за историјата донекаде била грешка и ги ...
| | веќе видена | слични

Историчарот Пламен Павлов во интервју за бугарски „ Фокус “ вели дека Бугарија немала друг избор освен да каже „не“ за македонските преговори. Тој тврди дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Северна Македонија не ни остава друг избор за нашата позиција, вели историчарот Пламен Павлов во интервју за бугарски „Фокус“ за македонско бугарските односи. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За мене без поддршка на општеството на Северна Македонија и разбирање на граѓаните на земјата, не можеме да постигнеме резултат. Ова го кажа членот на Групата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во заедничкиот европски дом не можат младите луѓе во Северна Македонија да учат лаги и да го мразат соседот, вели европратеникот Андреј Ковачев во интервју за ...
| | веќе видена | слични

Во 1903 година Њујорк тајмс по повод смртта на Гоце Делчев објавува „убиен е македонскиот лидер". 117 години подоцна заглавени помеѓу приказните за тоа дека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Рускиот амбасадор во Вашингтон, кој беше вратен во неговата земја на консултации во март, денеска отпатува во САД, во согласност со неодамнешниот договор меѓу ...
сите 337 | | | веќе видена

Скопје е со трицифрен, а шест македонски градови се со двоцифрен број на заболени од коронавирусот. Во главниот град има 106 активни, а Куманово има 35, ...
сите 549 | | | веќе видена

ПРОВОКАЦИИ ОД БУГАРИЈА, ВЛАДАТА ВЕЛИ ТОА Е ПРОТИВ ДОБРОСОСЕДСТВОТО Целата историска наука во Македонија се заснова на лаги и фалсификат, изјави проф. Кирил ...
сите 607 | | | веќе видена

Македонската фудбалска репрезентација денеска го одржа последниот тренинг пред утрешниот меч против Холандија кој е последен за нас на Европското првенство. ...
сите 703 | | | веќе видена

СДСМ, Заев, Филипче и функционерите на СДСМ кога веќе не можат да ги излажат граѓаните, пробуваат на своите членови да им стават розови очила. Венко Филипче ...
сите 229 | | | веќе видена

Бидејќи Општина Охрид, Општона Струга, нити пак Министерството з атранспорт и врски не ги објавија јавно краткотрајните договори за закуп на плажи на ...
сите 79 | | | веќе видена

Полицијата за шест часа казни 66 возачи за брзо возење на автопатот Скопје-Велес и скопската обиколница, соопшти Министерството за внатрешни работи. „Денеска ...
сите 267 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Весникот NY Times од 26 Мај 1903 - Убиен е Македонскиoт лидер Делчев!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: