АНАЛИЗА: Пазар на труд – во некои дејности се делат откази, во други има „побарувачка“ за нови вработувања


За скоро 52 000 луѓе е зголемен бројот на лица регистрирани во гарфата “невработени“ на крајот од октомври годинава во споредба со лани истиот месец. Како ...
| | веќе видена | слични
9 копии
2 копии

ВД Директорката на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, Билјана Јовановска е оптимист во однос на кондицијата на Фондот за ПИОСМ. Во нејзиното прво ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска имаше средба со в.д. директорката на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на Република ...
| | веќе видена | слични

Иако навидум изгледаше дека ќе оди мазно, прогласувањето на неделата за неработен ден и преточувањето на оваа идеја во законско решение, засега по се изгледа ...
| | веќе видена | слични

Од Стопанската комора на северозападна Македонија, сметаат дека работникот треба да има право на избор дали недела за него ќе биде неработен ден. Од оваа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По победата над Германија во Дуизбург, селекторот Игор Ангеловски – Мрме раскажа дека дека за цело време бил по доплнителен притсокот низ мартовскиот собир ...
сите 298 | | | веќе видена

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 4.438 тестирања, а регистрирани се ...
сите 280 | | | веќе видена

Откако премиерот Зоран Заев вечерва во интервју на Канал 5 изјави дека и екс премиерот Никола Груевски со хеликоптер одел во Грција приватно, но сите молчеле, ...
сите 46 | | | веќе видена

Поднесени се кривични пријави за 11 лица за издавање пасоши со украден идентитет. Имало и случаи кога едно лице добило четири лажни пасоши. Министерството за ...
сите 285 | | | веќе видена

Германскиот советодавен одбор не гледа никакви ризици доколку на млади луѓе, кои ја примија првата доза на вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19, да им ...
сите 300 | | | веќе видена

Починати се 51 лице од коронавирусот, а Заев вели не чувствувал одговорност. А ако не е ваша, чија е?, напиша на фејсбук-статус лидерот на опозициската ...
сите 232 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

АНАЛИЗА: Пазар на труд – во некои дејности се делат откази, во други има „побарувачка“ за нови вработувања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: