„24 часа“ сега најавува тргање на бугарското вето за С Македонија во ЕУ


Според весникот, компромисот се очекува во текот на следната недела, така што Бугарија ќе добие гаранција дека во секое време ќе може да ја суспендира С ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Враќање на преговарачката маса на Скопје и на Софија и на темелите на Договорот за добрососедство, модерирање на процесот на почнување на пристапните преговори ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Ние сакаме Скопје да се придржува до договорот, да не се обидува да го одложува неговото спроведување, да го запре – нешто што не се случува за прв пат. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Директорот на Институтот за историски истражувања при БАН доц. проф. Даниел Вачков, ја нарече изјавата на премиерот на РСМ, Зоран Заев во однос на Св.Кирил и ...
| | веќе видена | слични

Главното барање на Бугарија до Скопје е изработка на патоказ за Договорот за добрососедство. Поради обвинувањата на нашите соседи дека го негираме македонскиот ...
| | веќе видена | слични

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева вели дека клучен фактор за ветото и најголем проблем во односите меѓу двете земји е ...
| | веќе видена | слични

Решавачки фактор што ја наведе бугарската Влада на одлуката да одбие да се согласи на старт на преговорите за членство на Македонија во ЕУ е немањето „гаранции ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Факт е дека парите обезбедени од Светска банка стојат и не ги користи никој, затоа што на СДСМ и ДУИ им пречи тоа што најголем дел од општините ги раководат ...
сите 494 | | | веќе видена

На 18 јуни, ВМРО-ДПМНЕ ќе организира голем анти - владин протест. Извршниот комитет на партијата донесе одлука за одржување голем граѓански протест што ќе се ...
сите 193 | | | веќе видена

Српскиот патријарх Порфириј и македонскиот архиепископ Стефан ќе служат литургија на помирување на 19 мај во црквата Свети Сава во Белград, соопштија од ...
сите 485 | | | веќе видена

Украинската војска измината ноќ работеше на евакуација на преостанатите борци од фабриката за челик Азовстал во Мариупол, каде тримесечното руско бомбардирање ...
сите 242 | | | веќе видена

На 16.05.2022 во ОВР Прилеп, Б.А.(46) од с.Ропотово, општина Долнени, пријавил дека пред болницата „Борка Талески“-Прилеп бил физички нападнат од П.С., С.С., ...
сите 323 | | | веќе видена

Поранешниот македонски репрезентативен голман, Петар Ангелов своето прво тренерско искуство нема да го памети по лошо. Како предводник на Вардар Неготино успеа ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„24 часа“ сега најавува тргање на бугарското вето за С Македонија во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: