Комисијата за историски прашања заглави на придавката „македонски“, Софија осамена во ветото


Дводневната 11.средба на македонско-бугарската Мешовита комисија за историски и образовни прашања, вчера заврши без каков било напредок. По онлајн средбата ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Враќање на преговарачката маса на Скопје и на Софија и на темелите на Договорот за добрососедство, модерирање на процесот на почнување на пристапните преговори ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Ние сакаме Скопје да се придржува до договорот, да не се обидува да го одложува неговото спроведување, да го запре – нешто што не се случува за прв пат. ...
| | веќе видена | слични

Главното барање на Бугарија до Скопје е изработка на патоказ за Договорот за добрососедство. Поради обвинувањата на нашите соседи дека го негираме македонскиот ...
| | веќе видена | слични

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева вели дека клучен фактор за ветото и најголем проблем во односите меѓу двете земји е ...
| | веќе видена | слични

Решавачки фактор што ја наведе бугарската Влада на одлуката да одбие да се согласи на старт на преговорите за членство на Македонија во ЕУ е немањето „гаранции ...
| | веќе видена | слични

 Скопје и Софија се се уште далеку од решение. Прво во интервју за германскиот јавен сервис АРД, а потоа одговорајќи на пратенички прашања во бугарскиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот Стево Пендаровски е во консултации со правни експерти па потоа ќе го потпише законот за попис, изјавија за МИА од кабинетот на претседателот и ...
сите 524 | | | веќе видена

И покрај многуте очекувања, повторното судење за случајот Монструм не донесе ништо ново. Односно, обвинителката Фатиме Фетаи побара доживотен затвор за ...
сите 120 | | | веќе видена

Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека бројот на американски жртви од коронавирусот следниот месец најверојатно ќе достигне 500.000. На настан ...
сите 149 | | | веќе видена

Тој во изјава за Канал 5 појаснува дека напредокот што е направен на вчерашната средба на никаков начин не ја засега употребата на придавката македонски за ...
сите 216 | | | веќе видена

Нема зима за владините функционери, додека граѓаните живеат со по две евра на ден и едвај врзуваат крај со крај, премиерот Зоран Заев, неговите заменици во ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Комисијата за историски прашања заглави на придавката „македонски“, Софија осамена во ветото

Од:
До кого (е-маил):
Порака: