Нула напредок на историчарите: Бугарија ја забранува придавката македонски, историчарите спротивставени и за Цар Самоил


Нула напредок во работата на мешовитата историска комисија. Пречките од техничка и од суштествена природа. Бугарските историчари не дозволуваат придавката ...
| | веќе видена | слични

МАКЕДОНИЈА ОСТАНУВА ВО ЧЕКАЛНАТА НА ЕУ Премиерот Зоран Заев денеска, по повод ветото од Бугарија за Македонија за почетокот на преговорите со ЕУ во обраќањето ...
| | веќе видена | слични

Нашите историчари од заедничката македонско-бугарска комисија за прашања од историјата и за учебниците уште од септември минатата година предупредиле дека ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на македонската билатерална комисија Драги Ѓорѓиев синоќа во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21 рече дека во наредните денови ќе се одржи техничка ...
| | веќе видена | слични

Копретседавачот со историската комисија меѓу Македонија и Бугарија Драги Ѓорѓиев рече дека на средбите со бугарските историчари не се разговара за македонскиот ...
| | веќе видена | слични

Историчарите Драги Ѓорѓиев и Петар Тодоров велат дека проблемот со Гоце Делчев во Комисијата настапува кога ќе дојдеме до моментот зошто е тој важен за да биде ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Софија не го повлече ветото , а Европската Унија не успеа да ја спроведе сопствената одлука од месец март и повторно ѝ ги затвори портите на С.Македонија за ...
| | веќе видена | слични

Хуснија Камберовиќ, историчар од БиХ, еден од потписниците на писмото кое неодамна го упатија историчари во регионот, со цел историјата да не се злоупотребува ...
| | веќе видена | слични

Драги Ѓорѓиев и Петар Тодоров, членовите на македонско-бугарската историска комисија, во „Клик Плус“ на ТВ21 потврдија дека интервјуто на Зоран Заев за БГНЕС ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вратите на кафеаните и рестораните од денеска ќе бидат отворени до 21 часот. Во главниот град раздвижено. Д ел од граѓаните вечерва решија да ги посетат ...
сите 331 | | | веќе видена

Руската полиција денеска ја приведе Љубов Собољ, соработничка на затворениот руски опозициски лидер Алексеј Навални, која заедно со него ја има основано ...
сите 216 | | | веќе видена

Колку ли човек треба да е гад за да ја стави раката на срце и да лаже за масакрот кај Смилковското Езеро, коментира Алексадар Пандов по завршните зборови на ...
сите 96 | | | веќе видена

Голем дел од јавноста се прашуваше како ќе се изврши примопредавањето, имајќи предвид дека досегашниот претседател на САД Доналд Трамп веќе беше оддалечен ...
сите 118 | | | веќе видена

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Северна Македонија ќе се спроведе од 1 до 21 април оваа година, а за негова доследна реализација ќе биде ...
сите 129 | | | веќе видена

За само неколку денови лидерот Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Николоски имаа средби со неколку европски лидери кои јасно ја изразија поддршката ...
сите 231 | | | веќе видена

Речиси сите епидемиолошки параметри според кои се евалуира состојбата со епидемијата бележат тренд на намалување, односно зголемување во однос на бројката на ...
сите 502 | | | веќе видена

По вчерашната инаугурација на Џо Бајден за американски претседател, на социјалните мрежи со молскавична брзина се прошири лажна слика, а еве за што поконкретно ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нула напредок на историчарите: Бугарија ја забранува придавката македонски, историчарите спротивставени и за Цар Самоил

Од:
До кого (е-маил):
Порака: