Бучковски: Верувам дека со Бугарија можеме да најдеме решение за нашата иднина


Македонската Влада е свесна дека треба да изготви патоказ за да покаже дека е цврсто посветена на имплементацијата на Договорот за добрососедство со Бугарија, ...
| | веќе видена | слични

Се чини дека преговорите меѓу Бугарија и Република Македонија повторно влегоа во фаза на стагнација, откако двете страни изградија цврсти и дефинитивни позиции ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Решавачки фактор што ја наведе бугарската Влада на одлуката да одбие да се согласи на старт на преговорите за членство на Македонија во ЕУ е немањето „гаранции ...
| | веќе видена | слични

 Скопје и Софија се се уште далеку од решение. Прво во интервју за германскиот јавен сервис АРД, а потоа одговорајќи на пратенички прашања во бугарскиот ...
| | веќе видена | слични

„Добрососедството мора да стане дел од Преговарачката рамка затоа што тоа се најсилните гаранции за Бугарија дека потпишаните документи ќе се исполнат, а тоа ...
| | веќе видена | слични

Додека власта и опозицијата во Македонија водат „војна“ меѓу себе за македонско – бугарските односи, во Бугарија мазно тече „единството“ меѓу бугарските ...
| | веќе видена | слични

Нашите услови за одобрување на рамката за преговори со Република Северна Македонија беа доставени до владата во Скопје со пишан документ пред една година, рече ...
| | веќе видена | слични

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатерина Захариева, одговарајќи на пратенички прашања утрово во бугарскиот парламент повтори дека најголем проблем е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот Стево Пендаросвки најпрвин ќе се консултира со правни експерти, па потоа ќе го потпише Законот за попис, велат од кабинетот на претседателот. Од ...
сите 469 | | | веќе видена

Ракометната легенда, еден од најдобрите десни бекови во историјата на овој спорт, Кирил Лазаров, во опширно интервју за подкастот на ракометниот сојуз на ...
сите 485 | | | веќе видена

И покрај многуте очекувања, повторното судење за случајот Монструм не донесе ништо ново. Односно, обвинителката Фатиме Фетаи побара доживотен затвор за ...
сите 120 | | | веќе видена

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски во денешното гостување на радио Канал 77 предупреди дека секој што ќе даде лажни податоци или ќе ...
сите 80 | | | веќе видена

По големите регистрирани бројки на заболени со Ковид-19, во последниот период полека се стабилизира состојбата со епидемијата во земјава, за што е показател ...
сите 704 | | | веќе видена

Сите снимки на поранешниот претседател Доналд Трамп и неговата администрација се избришани од Јутјуб каналот на Белата куќа. На Јутјуб каналот на Белата куќа ...
сите 125 | | | веќе видена

Членовите на македонскиот тим во Комисијата би сакале да ја информираат јавноста во однос на неточните и нецелосни информации кои се појавија во јавноста во ...
сите 237 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бучковски: Верувам дека со Бугарија можеме да најдеме решение за нашата иднина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: