Засега нема назнаки од Софија за повлекување на ветото, Скопје ќе бара решение до последен момент


Амбасадорите на ЕУ вчера повторно не успеаја да постигнат договор за заклучоците за отворање на преговорите со Македонија. Бугарија и натаму инсистира ...
| | веќе видена | слични

Политички консензус за клучните национални интереси мора да се постигне за власта и опозицијата да престанат да ловат евтини поени препукувајќи се за сите ...
| | веќе видена | слични

Повеќето луѓе во Бугарија се чини дека ја имаат на ум мапата на Балканот од крајот на 19 или почетокот на 20 век, кога не постоеше ниту држава Македонија, ниту ...
| | веќе видена | слични

Има ли говор на омраза кон Бугарија во македонските медиуми? Тамошната министерка за надворешни, Захариева тврди дека во последните неколку месеци биле ...
| | веќе видена | слични

Не можам да ги толкувам ни премиерот Зоран Заев, ни неговиот специјален советник во преговорите со Бугарија,Владо Бучковски зошто тие размислуваат поинаку. ...
| | веќе видена | слични

Не можам да ги толкувам ни Заев, ни Бучковски зошто тие размислуваат поинаку. Тука постои политика на поделена личиност и тоа е провалено од соседството , тоа ...
| | веќе видена | слични

Запалено бугарско знаме, навреди кон бугарскиот министер за надворешни работи, постојани напади од опозицијата, сквернавење на споменик и над 10.000 публикации ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нашиот спор со С. Македонија има два аспекти – прво, ние ги сведовме соседските односи и дијалозите на историски спорови, што е само по себе неприфатливо во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Од основањето на Република Северна Македонија, нашите билатерални односи се на најниско ниво“. Ова го изјави за БНР поранешниот министер за надворешни работи ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски во денешното гостување на радио Канал 77 предупреди дека секој што ќе даде лажни податоци или ќе ...
сите 126 | | | веќе видена

И покрај многуте очекувања, повторното судење за случајот Монструм не донесе ништо ново. Односно, обвинителката Фатиме Фетаи побара доживотен затвор за ...
сите 123 | | | веќе видена

Првиот вицепремиер Артан Груби соопшти дека 1.349 службеници вработени по Охридскиот рамковен договор до крајот на јануари ќе започнат со работа во новите ...
сите 104 | | | веќе видена

Американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе потпише десет извршни наредби за борба против коронавирусот, вклучително и наредба фондот за непогоди да се ...
сите 198 | | | веќе видена

Јавноста сигурно ја интересира каде ќе престојува поранешниот американски претседател Доналд Трамп откако ја напушти Белата куќа. Како што јавуваат медиумите, ...
сите 94 | | | веќе видена

Полициски службеници од Полициското одделение Галате, во содејство со Државниот пазарен инспекторат, на 18.01.2021 во 23.00 часот, затвориле угостителски ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Засега нема назнаки од Софија за повлекување на ветото, Скопје ќе бара решение до последен момент

Од:
До кого (е-маил):
Порака: