МАКЕДОНСКО-БУГАРСКА КОМИСИЈА: Делчев денеска пак на „лицитација“ на историчарите


Содржината во македонските учебници по историја за средновековниот период и раноосманлискиот период ќе биде тема на 11. средба на македонско-бугарската ...
| | веќе видена | слични

Нашите историчари од заедничката македонско-бугарска комисија за прашања од историјата и за учебниците уште од септември минатата година предупредиле дека ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на македонската билатерална комисија Драги Ѓорѓиев синоќа во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21 рече дека во наредните денови ќе се одржи техничка ...
| | веќе видена | слични

Копретседавачот со историската комисија меѓу Македонија и Бугарија Драги Ѓорѓиев рече дека на средбите со бугарските историчари не се разговара за македонскиот ...
| | веќе видена | слични

Историчарите Драги Ѓорѓиев и Петар Тодоров велат дека проблемот со Гоце Делчев во Комисијата настапува кога ќе дојдеме до моментот зошто е тој важен за да биде ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Софија не го повлече ветото , а Европската Унија не успеа да ја спроведе сопствената одлука од месец март и повторно ѝ ги затвори портите на С.Македонија за ...
| | веќе видена | слични

Хуснија Камберовиќ, историчар од БиХ, еден од потписниците на писмото кое неодамна го упатија историчари во регионот, со цел историјата да не се злоупотребува ...
| | веќе видена | слични

Драги Ѓорѓиев и Петар Тодоров, членовите на македонско-бугарската историска комисија, во „Клик Плус“ на ТВ21 потврдија дека интервјуто на Зоран Заев за БГНЕС ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Историската комисија меѓу Македонија и Бугарија, Драги Ѓорѓиев за „Клик Плус“ изјави дека на средбите не се разговара воопшто за македонскиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Руската амбасада во Скопје известува дека во неколку наврати ја информирала македонската влада за можностите за испорaка на руската вакцина, но македонска ...
сите 239 | | | веќе видена

Вакцинацијата не е само дојди и купи ги вакцините и толку, туку потребен е план и регистрација, рече српската премиерка Ана Брнабиќ во нејзиното гостување за ...
сите 451 | | | веќе видена

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 330 пациенти позитивни и суспектен на коронвирусот. По ...
сите 474 | | | веќе видена

Американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе потпише десет извршни наредби за борба против коронавирусот, вклучително и наредба фондот за непогоди да се ...
сите 98 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МАКЕДОНСКО-БУГАРСКА КОМИСИЈА: Делчев денеска пак на „лицитација“ на историчарите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: